Kedi Bakımı
Kedim Çok Halsiz, Neden Olabilir?

Kedim Çok Halsiz, Neden Olabilir?

Kedim çok halsiz, neden olabilir sorusunu hayvan severler merak ediyor. Kedilerde ani olarak gelişebilen bu durum yeme bozukluklarından kaynaklı olarak gelişebilir. Problem tespit edildiğinde sorununa yönelik alternatif yollar geliştirilebileceği gibi ciddi bir hastalığın habercisi de olabilir.

Kedide Halsizlik Durumu Hangi Hastalığın İşareti

Kedim çok halsiz, neden olabilir konusu üzerine pek çok sebep ortaya konabilir. Kedilerde sıklıkla gözlemlenen ağız yaraları, yeme bozukluklarına sebep olur. Bundan kaynaklı olarak gün içerisinde kendisini halsiz ve mutsuz hissedebilir. Kedilerde görülen halsizlik durumu arka planda daha ağır bir hastalığın habercisi de olabilmektedir. 

Genellikle oluşan halsizlik ve bitkinlik ile beraber vücutta; 

  • Anormal enfeksiyon belirtileri,
  • İştah kaybı
  • Tuvaletini sık sık yapmaya başlamak
  • Kedi kumu dışında farklı noktalara yapmak
  • Bir anda başlayan kilo kaybının gitgide artış göstermesi
  • Kedinin vücudundan etrafa yayılan ağır kokular

Tüm bu yan etkiler ile birlikte bir hastalık başlangıcı gözlemleniyorsa muhakkak ki bir uzman veterinere götürülmesi gerekmektedir.

Kedim çok halsiz, neden olabilir sorusunun arka planında yatan bir sebepte ağız ve diş eti hastalıkları olabilir. Bunu fark edebilmek için dil bölgesinde yara oluşumu gözlemlenebilir. Bununla beraber her gün iştahla yediği yemeğe karşı büyük bir iştahsızlık ve isteksizlik oluşması durumu fark ettirecektir.

Kediler gelişimsel süreçleri içerisinde “kızgınlık dönemi” adı verilen bir süreçten geçerler. Burada özellikle dişi kedilerde bu dönemde gözlemlenen iştahsızlık ve halsizlik durumu sıklıkla meydana gelebilir. Süreç tamamlandığında kısa sürede kedi eski haline dönecektir. Hormonal değişikliklerden kaynaklı olarak yaşanabilen bu durum kedilerin doğası gereği var olan bir süreçtir.

Kedilerde görülen iştahsızlık durumu özellikle yavru kedilerde daha ağır seyreder. Bünyesel olarak iç ve dış parazitlere müsait ve açık bir konumda bulunan yavru kedi, süreçte kendisini korumayı başaramaz. Bağışıklıkları daha düşük ve dirençli olmadığı için vücutları halsizlik ve iştahsızlık göstererek bu süreci atlatmaya çalışır. Parazit giderici çeşitli ilaçlar ve ek takviye gıdalar kullanılarak oluşan halsizlik durumu olumlu yönde tedavi edilebilir

Kedide Görülen Halsizlik Nasıl Tedavi Edilir?

Kediler mide ve bağırsakları oldukça hassas varlıklardır. Sindirim ile ilgili problemleri sık sık yaşayabilirler. Böyle bir durumda oluşan iştah kaybı ve beraberinde halsizliği meydana getirir. Her ne kadar kedinin yaşam standartları iyileştirilse de  daha ciddi bir durum söz konusu olabilir. Bu ileride oluşabilecek daha ağır hastalıkları tetikleyebilir. Bunlardan biri iştah kaybına sebep olacak ve bütün vücuda yayılmış bir kanser hastalığıdır. 

Kedim çok halsiz, neden olabilir konusuna farklı açılardan bakıldı. Süreçte kedinin halsiz ve iştahsız hissetmesi tedavi edilebilir ve kısa sürede kedi eski haline dönebilir. Tüm bu süreci daha hızlı ve verimli geçirebilmek için uzman bir veterinerden kısa süre içinde randevu alınması önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir