Kedi Davranışları
Kedim Beni Sürekli Yalıyor, Ne Yapmalıyım?

Kedim Beni Sürekli Yalıyor, Ne Yapmalıyım?

Birçok kedi sahibi kedilerinin kendini sürekli yaladığını ve bunu neden yaptıklarını sorgular. Üstelik birçok kişi onların nankör olduğunu bile düşünebilir. Oysa kediler özgür kişiliklerinden dolayı bu şekilde tanımlanmıştır ve nankörlükle uzaktan yakından alakası olmayan sevimli ve sadık canlılardır. Öncelikle kediler sahipleriyle zaman geçirmeyi çok seven ve sahiplerine bunu göstermek için yalama hareketi yapan dostlarımızdır. Vücudunuzdaki pütürlü yapı da onların yalama hareketinden sonra mutlu olmasını sağlar. Şimdi sizlere kedilerin neden sahiplerini yaladıklarını açıklayalım.

Kedinizin İlgisini Çeken Bir Koku Ortaya Çıkmış Olabilir

Kediler ilgisini çektiği bir kokuyu aldığında doğrudan sizi yaşayabilir. Özellikle de ellerinizi veya parmaklarınızı yalıyorsa bunun nedenini anında saptayabilirsiniz. Yani kediniz ilgisini çektiği bir koku aldıysa soluğu da sizin yanınızda alacaktır.

Kediler Bölgesel Sınırlarını Yalayarak Belirler

Kediler kendi bölgelerini belirleme konusunda çok hassas canlılardır. Bu yüzden sahip oldukları her alana kendi kokularını bırakmak ister. Bazen bu kokuları yalayarak bırakabilirler. Sizi de yalama sebepleri arasında sınırlarını belirlemek istemesi olabilir.

Kediler Oyun Oynamayı Çok Sever

Kediler oyun oynamak için sizi yalayabilirler. Özellikle de yavru bir kediniz varsa gün içinde ya da akşam saatlerinde size olan ilgi ve alakasını yalayarak gösterebilirler. Aynı zamanda bunu bir oyun olarak gördükleri için de sık sık sizi yalamaya devam edebilirler.

Kediler Yalayarak Endişelerini Azaltır

Kedilerin gün içinde kendilerini de sık sık yalarlar. Bu durum onlardaki endişeyi azaltmak için bire birdir. Sizi de bu yüzden yalayabilirler. Yalama dışında kediniz sizi hafif ısırıklarla rahatsız ediyorsa muhtemelen strese girmiştir.

Kediniz Sizi Sevdiğini Bu Şekilde Gösterebilir

Kediler konuşamadığı için sevgisini farklı şekillerde göstermektedir. Bunlardan biri de yalamaktır. Sevgiyi ifade etme yöntemi olarak yalamayı tercih eden kedilerin yavruluk döneminde bu aktiviteye daha çok başvurduğu unutulmamalıdır.

Kediler Yalayarak Sosyalleşebilir

Kediler sosyalleşmek için de sizi yalayabilir. Aslında vücudunun her bölgesini temizlemek için yalayabilen kedilerin bu hareketi sizin üzerinizde denemesi, kirli olduğunuzu göstermez. Sadece sosyalleşmek istediğini ifade edebilirler. Ayrıca kediler kendilerini ifade etmek amacıyla da gün içinde size yanaşarak yalamaya başlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir