Kedi Davranışları
Kedim Battaniye ile Çiftleşiyor, Sebebi Nedir?

Kedim Battaniye ile Çiftleşiyor, Sebebi Nedir?

Kedim battaniye ile çiftleşiyor, sebebi nedir konusu kedi severler tarafından merak ediliyor. Kediler belirli dönemlerde hormonlardan kaynaklı davranış bozukluğu gösterebilir. Çözüm sürecine dair uygulanabilecek farklı tekniklerle süreç sağlıklı bir şekilde yürütülebilir.

Kedilerde Cinsel Uyarılma Bozukluğu Nedir?

Kedim battaniye ile çiftleşiyor, sebebi nedir konusu kedi sahiplerinin kafasını karıştıran bir problemdir. Yetişkin bir yaşa erişen erkek ve dişi kedi gelişimsel sürecin bir parçası olan çiftleşme isteği duyabilir. Yılda bir kez kedilerin yaşadığı kızgınlık süreci kedi üzerinde farklı davranışlarla kendini gösterir.

Kedilerde 6.aydan itibaren başlayan kızgınlık dönemi süreci erkek kediyi daha kavgacı ve agresif hale getirir. Çiftleşmeye hazır bir olgunluğa eriştiklerini ifade ederken de bu tarz farklı hareketler sergileyebilirler. Bu dikkat çekmek için yaptığı davranışlar arasında kabul edilir.

Erişkinlik evresine ulaşan kedilerde cinsiyete bağlı olarak farklı davranışlar gözlenir. Erkek kediler daha çok dışarıya çıkmaya meyilli hale gelirler. Kızgınlık sürecini daha saldırgan atlatabilirler. Seksüel davranış bozukluğu gösteren bir dişi kedi, sürekli olarak kızgınlık davranışı sergileyebilir.

Kedim battaniye ile çiftleşiyor, sebebi nedir sorusu üzerine araştırmalar farklı sonuçları da çıkarabilir. Kedilerde iç güdüsel olarak temas ederek sürtündükleri alana hakim olma isteği vardır. Bu sırada vücutlarındaki bazı uzuvları aracılığıyla o bölgeye kokularını bırakırlar. Bu o bölgeyi kişisel alan olarak belirlediklerini gösterir. Kişisel alan olarak belirlenen yer üreme alanı olarak kullanılır. Kedilerde gerekli erginliğe ve fizyolojiye ulaştıklarında kısırlaştırma işlemi yapılmalıdır. Bu özellikle dişi kedilerde ileride oluşabilecek kanser gibi ağır vakaların oluşumunu engelleyecektir. Bazı kedi sahipleri bu sürecin takibinde olmazlar. Bu da kısırlaştırma işlemlerinde gecikmeye sebep olur. Geç kısırlaştırılan kedilerde (özellikle erkek kedilerde) farklı nesnelerle çiftleşme isteği doğabilir. 

Kedilerde Çiftleşme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kedilerde kızgınlık evresi 6.ayından itibaren başlıyor olarak kabul edilse de bazı cinslerde bu durum 4.aydan itibaren görülmektedir. Kızgınlık evresinin başında bulunan bir kedi 

Kedinin göstermiş olduğu bu davranış hormonal süreçlerin dışında gelişebilir. Özellikle kısırlaştırılmış kedilerde seksüel davranış bozukluklarına sıklıkla karşılaşılır. Bu durum belirli bir süre sonra son bulabilir. Bazen yıllarca devam edebilir ya da bir süre sonra farklı bir davranışa evrilebilir.

Erkek kedilerde görülen farklı nesnelere karşı çiftleşme isteği seksüel eksiklikten kaynaklanır. Bu bazen insan bacağı, bir battaniye bazen mobilya olabilmektedir. Hiperaktivite ve homoseksüalite bu durumun sebebi de olabilir.

Sürecin sağlıklı bir şekilde atlatılabilmesi için doğru zamanda kısırlaştırma işleminin yapılmış olması gerekir. Bu bozukluk durumu kedinin sürekli bu dürtüyle yaşamasına ve kendisini de huzursuz hissetmesine neden olan bir durum olduğuda unutulmamalıdır.

Kedim battaniye ile çiftleşiyor, sebebi nedir konusu üzerine farklı bakış açılarına değinildi. Süreçte kedi kaynağı bilinmeyen bir agresyon bozukluğu gösterebilir. Detaylı bir şekilde nörolojik ve psikolojik tedavi sürecinin uzman bir veteriner yardımıyla başlatılması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir