Kedi Bakımı
Kedilerin Yememesi Gereken Yiyecekler

Kedilerin Yememesi Gereken Yiyecekler

Kedilerin yememesi gereken yiyecekler konusunda kedi sahiplerinin dikkat etmesi gerekir. Çünkü kedilerin sindirim sistemleri insanlardan çok daha farklıdır. Pek çok yiyeceği vücutlarında sindiremezler. Bununla birlikte bazı besinlerin içerisinde yer alan bileşenler kediler için zararlı olabilir. Bu zararlı maddeler kedilerin sağlığını olumsuz yönde etkilerken daha kötü sonuçlarla karşı karşıya kalmalarına da neden olabilir.

Soğan ve Sarımsak

Küçük arpacık soğanı, yeşil soğan sarımsak ve soğan gibi maddeler kedilerin kırmızı kan hücrelerine zarar vermektedir. Bu da bir süre sonra kedilerde anemiye yol açar. Özellikle bu besinler çok fazla ya da büyük miktarlarda tüketildikleri zaman kedileri zehirleyebilir. Bununla birlikte sarımsak tozu, soğan çorbası gibi karışımların olduğu yemekleri tüketmek de kediler için zehirli olabilir. Bu besinler tüketildikten sonra koyu kırmızı ya da turuncu renkli idrar, iştahsızlık, uyuşukluk ve halsizlik gibi belirtiler görülürse eğer veteriner hekime götürmek gerekir.

Çiğ Et, Çiğ Kemik ve Çiğ Yumurta

Çiğ et ya da çiğ yumurta tüketimi insanlarda olduğu gibi kediler için de E.coli ya da salmonella zehirlenmelerine yol açabilir. Kediler bu besinleri çiğ bir şekilde tükettikten sonra halsizlik, kusma ve ishal gibi belirtiler görebilir. Bu hastalıklar insanlara da bulaşır. Bu nedenle eti, yumurtayı pişirdikten sonra ellerin iyi yıkandığına emin olunmalıdır. Aynı zamanda kedilerin bu besinlerden uzak tutulmasına özen gösterilmelidir. Bununla birlikte çiğ yumurta tüy ve deri sorunlarını da beraberinde getiren enzimleri içerir. Çiğ kemikler ise kedilerin boğulmasına, dişlerinde hasar oluşmasına ve sindirim sistemlerinde yaralanmalara neden olabilir.

Kafeinli İçecekler ve Çikolata

Kedilerin yememesi gereken yiyecekler arasında kafeinli içecekler ve çikolata içesinde bulunan metilksantinler de vardır. Bu besin köpekler ve kediler için ölüme yol açabilecek zehir etkisini taşımaktadır. Metilksantin tüketen bir kedide nöbetler, su ihtiyacında artış, abdominal rahatsızlık, anormal kalp ritmi, kaslarsa titreme, vücut ısısında artış, kusma ve ishal görülebilir. Bu belirtilerden herhangi biri görüldüğünde zaman kaybetmeden bir veteriner hekimle görüşmek gerekir. Bununla birlikte bitter çikolata, beyaz çikolata ya da sütlü çikolatadan daha tehlikelidir.

Çiğ Hamur İşi ve Alkol

Alkol ve alkol içerikli besinler kedilerde solunum güçlüğü, titreme, ishal, oryantasyon bozukluğu, kusma, koma ve hatta ölüme neden olabilir. Çiğ hamur işi ise midenin genişlemesiyle alkol oluşumuna neden olur.

Süt ve Süt Ürünleri

Kedilerin yememesi gereken yiyecekler arasında süt ve süt ürünleri de yer alır. Kediler sütün tadını ne kadar sevse de vücutlarında laktozu sindirebilecek enzimler yaşları büyüdükçe azalır ve tamamen kaybolur. Bu nedenle özellikle yetişkin kediler süt ve süt ürünleri tükettikleri zaman ishal ya da hazımsızlık görülür. Yavru kedilerin vücudunda laktozu sindirebilen enzimler olduğu için yavru kediler için süt ve süt ürünleri zararlı değildir.

Tags :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir