Kedi Bakımı
Kedilerin Tırnağı İlk Ne Zaman Kesilir?

Kedilerin Tırnağı İlk Ne Zaman Kesilir?

Kedilerin tırnağı ilk ne zaman kesilir hayvanseverler tarafından merak ediliyor. Evde kedi besleyenlerin düzenli olarak tırnak bakımı yaptırması kedinin konforu ve sağlığı için önemlidir. Bunun yanı sıra ev içerisindeki eşyaların zarar görmemesi içinde tırnak bakımları önemli görülür. Burada en büyük rol kedi sahiplerine düşer. 

Kedi Tırnağı İlk Ne Zaman Kesilir?

Kedilerin tırnağı ilk ne zaman kesilir konusunda yavruluk döneminde bir kedi sahiplenmiş kişiler merak ediyor. Kedilerin tırnakları hassastır. Çok derinden ve insanlarla ait tırnak makası ile kesmeye çalışmak cildine zarar verir. Canının yanmaması için belirli bir mesafe bırakılarak tırnağının kesildiğinden emin olunmalıdır. Küçük yaşta belirli bir rutin haline getirmek ileride oluşabilecek zorlukların önüne geçmeye yardım edecektir. Burada dikkat edilmesi gereken konu yavruluk dönemindeyken kedinin tırnakları oldukça hassastır. Çok derine girmeye çalışmadan bir rutin oluşturmak ileride oluşabilecek zahmetlerin önüne geçecektir. Kediler için üretilmiş özel bir tırnak makası kullanılmalıdır. Bu tırnağın yapısına uyum sağlayacak bir özellikle üretilmektedir. İleride ulaşabilecek tırnak batmaları, kırılmaları ve yaralarında önüne geçer.

Kedilerin tırnağı ilk ne zaman kesilir sorusunu ilk defa kedi sahiplenen hayvan severlerin aklına geliyor. Kedilerde tırnak kesimi yaklaşık olarak 4 haftalığa eriştiklerinde uygulanabilir. Başlangıçta kediler tırnak kesilme konusunda huysuzluk çıkarabilir. İlk defa kedi sahiplenmiş olan kişiler veteriner eşliğinde tırnak kesimini yaptırarak daha sonra bu süreci adapte olabilirler. Kedinin ırkına göre tırnak uzama süreci de farklılık gösterir. Her kedi sahibi kendi kedisini gözlemleyerek doğru zamanlarda tırnak bakımını yapması önemli olacaktır. Kedilerin tırnakları sanıldığının aksine hızla uzayabilen canlılardır. Bu doğaları gereği avcı oluşlarından kaynaklanır. Sürekli olarak kapı, koltuk, perde gibi ev eşyalarının kumaşında ve zemininde oluşan tırnak izleri ve yıpranmaları önleyebilmek için dikkatle ve titizlikle bu süreci gerçekleştirmek fayda sunacaktır.

Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?

Kedilerin; kendilerine, sahiplerine ve evde bulunan eşyaların zarar vermemesi için düzenli tırnak bakımının yapılması gerekir. Tırnak kesme aşamasında sürecin daha kolay ilerleyebilmesi için daha erken yaşlarda başlatılması fayda sağlayacaktır. Kedilerin tırnakları kesilirken özellikle daha sakin ve uysal oldukları zamanlar tercih edilebilir. Yemek yedikten sonraki süreçte daha sakin oldukları göz önünde bulundurularak tırnak kesme işlemi uygulanabilir. Uykuya yakın zamanda veya uyurken de bu işlem uygulanabilir. Bazı kedilerin derileri, pati kısımları uzun tırnak oluşumundan daha çok etkilenir ve zarar görür. Bu sert yapıda tırnaklarda daha çok görülür. Tırnak kesim işlemi uygulanırken yumuşatmaya yarayacak krem, nemlendirici losyon ve spreyler kullanılabilir.

Kedilerin tırnağı ilk ne zaman kesilir konusuna farklı açılardan bakılmaya çalışıldı. Kedilerde tırnak kesmenin öneminden ve nasıl yapılacağından bahsedildi. Bu konuda sıkıntı çekiliyorsa sürecin sağlıklı yürütülebilmesi için bir veteriner ile iletişime geçilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir