Kedi Sağlığı
Kedileri Pirelerden Koruma Yolları Nelerdir?

Kedileri Pirelerden Koruma Yolları Nelerdir?

Patili dostlarımız için pireler son derece rahatsız edici bir faktör olarak bilinir. Genellikle sıcak yaz aylarında sadece kedinizin değil sizin de bazı sorunlar yaşamanıza yol açan pireler için alacağınız aksiyonlara dikkat etmenizde yarar var. Bu yazımızda kedileri pirelerden koruma yolları nelerdir sorusunun yanıtlarını verirken ayrıca doğal yollarla pireleri uzak tutmanın yöntemlerini de aktarıyor olacağız. Elbette kediler bağımsız ve özgür yaşamayı seven canlılardır ancak pireler için kendi başlarına aksiyon alamayacaklarını da unutmamak gerekir.

Pire Tarağı Kullanmak

Kedimizi pirelerden kurtarmak için pire tarağı kullanmamız önemlidir. Köpeklerde kullanılan tarağa benzer olan bu tarağın kötü kokuları engellemek amacıyla da tercih edildiği biliniyor. Doğal bir yöntem olarak tercih edilecekse, pire tarağına biraz limon sıkarak patili dostumuzun tüylerini tarayabilirsiniz. Ayrıca sirke kullanarak pireleri doğrudan uzaklaştırabilirsiniz. Bu işlem için 2-3 adet limon ile beraber pire tarağı ve sirkeye ihtiyacınız olacaktır. Tarağı sirke – limon karışımına batırdıktan sonra kedinizi günde 2 defa taramanız yeterlidir.

Sabun ve Su ile Pirelerden Korunmak

Pirelerin parlak yüzeylere olan ilgisi yüksektir. Bu nedenle patili dostlarınızı sabunlu su ile yıkadığınızda pirelerden anında kurtulabileceğini unutmayın. Ilık veya sıcak su kullanmanız aslında pirelerin aynı yerde birikmesini engelleyebilir.

Yosun Kumu Şampuanı Kullanmak

Doğal bir materyal olan yosun kumu günümüzde pudra haline getirilebilir. Kedileri pirelerden koruma yolları nelerdir sorusunun bir yanıtı olan yosun kumu şampuanı ayrıca patili dostlarınız için güvenli bir yöntemdir. Bu şampuanın içeriğinde bulunan keskin partiküller, pireleri doğrudan yok etmekle beraber onların susuz kalmasına neden olacaktır. Bu yüzden pirelerde tekrar üreme gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Bir eldiven yardımıyla kedinizin vücudunu yosun kumu şampuanı ile yıkayabilir ve güzelce durulayabilirsiniz.

Elma Sirkesi ile Pirelerden Kurtulmak

Sirkenin son derece keskin olduğu bilinmektedir. Sprey formda temin edeceğiniz elma sirkesini kedinin vücuduna eşit miktarda sıkmanız gerekiyor. Daha sonra kedi şampuanı ile yıkayabilir ve durulayarak kedinizi pirelerden kurtarabilirsiniz. Başlangıçta ise kedinizin tüylerine doğrudan sıkmanız gereken elma sirkesini dilerseniz şampuan ile karıştırabilirsiniz.

Görüldüğü üzere kedileri pirelerden kurtarmak aslında düşünüldüğü kadar zor değildir. Asıl önemli olan durum bu yöntemlerden birini tercih ettikten sonra düzenli bir şekilde uygulamaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir