Kedi Beslenmesi
Kedilere Kaç Aydan Sonra Yetişkin Mama Verilir?

Kedilere Kaç Aydan Sonra Yetişkin Mama Verilir?

Kedilere kaç aydan sonra yetişkin maması verilir konusu her kedi sahibinin bilmesi gereken önemli konulardan biridir. Yetişkin kedilerinin tükettiği mamalar ve yavru kedilerin tükettiği mamaların içeriği birbirinden farklıdır. Yetişkin olan bir kedinin yavru kedi mama yemesi onun her ihtiyacını karşılayamayabilir. Aynı zamanda yavru kediler yetişkinlik dönemine geçtiği zaman bağışıklık sisteminde de değişiklikler olur. Yavru kedi mamasını yiyen bir yetişkin kedi mamanın içeriğinde bulunan bazı besin içeriklerini sindiremeyebilir.

Kedilere Ne Zaman Yetişkin Maması Verilir?

Kedilere kaç aydan sonra yetişkin maması verilir sorusunun yanıtı olarak 12 aydan sonra yetişkin maması verilmeye başlanabilir olacaktır. Fakat bu geçiş bir anda olmamalıdır. Kediler rutini seven canlılardır. Hayatlarında bir anda değişiklik olduğu zaman çeşitli psikolojik sorunlarla karşılaşılabilir. Kediler sevdiği mamalarının bir anda değişmesi sonucunda depresyona ya da strese girebilirler. Bu nedenle bir günde geçiş yapmak yerine yavaş yavaş yetişkin maması vermeye başlayarak geçiş yapılmalıdır. Anlık geçiş sadece psikolojik olarak değil fizyolojik olarak da pek çok rahatsızlığa neden olabilir. Kedilerde görülebilecek sindirim rahatsızlıklarının önüne geçebilmek için de azar azar yetişkin kedi mamaları verilmelidir. 

Kedilerde oluşabilecek her türlü rahatsızlığın önüme geçebilmek için 7 günlük bir süreç belirlenmelidir. Bu süre tamamlandıktan sonra artık kediler tamamen yetişkin mamalara geçiş yapabilecektir. Yavru kedi mamasından yetişkin kedi mamasına geçiş yapmak için ilk gün 1/6 yetişkin maması, 5/6 yavru kedi maması olarak kediye verilmelidir. Takip eden diğer günler boyunca da her gün yetişkin maması 1/6 oranında artırılarak verilmelidir. Bu sayede 7 günün sonunda kedinin vücuda tamamen yetişkin mamasına alışacaktır. Bu alışma sürecinde ise yavaş yavaş başlandığı için vücutta herhangi bir reaksiyon görülmeyecektir.

Yetişkin Kedilerin Yavru Kedi Maması Yemesi

Kedilere kaç aydan sonra yetişkin maması verilir diye bakıldığı zaman pek çok kişinin aklında neden geçilmesi gerektiğiyle ilgili soru işaretleri bulunmaktadır. Yavru kediler hala büyüme ve gelişme döneminde olduğu için vücutlarına normal kedilerde daha fazla kalori almalıdır. Yavru kediler yetişkin kedi maması tüketirse eğer yaşıtlarına göre daha zayıf kalacaktır. Bununla birlikte tüm sistemleri olması gerektiği düzeyde gelişmeyecektir. Yavru kedi mamalarının içerisinde yüksek enerji miktarı bulunmaktadır. Yavru kedilerin metabolizmaları hızlı olduğu için ve çok hareketli oldukları için yüksek kalori içeren bu mamaları çok çabuk yakabilir. 

Fakat yetişkin kediler için aynı durum söz konusu değildir. Yetişkin kedilerin oturmuş vücut sistemleri vardır. Bu nedenle metabolizmaları yavaşlar. Aynı zamanda yetişkin kedilerin hareketliliği de azalmaktadır. Yetişkin olan kediler genelde sahipleri tarafından kısırlaştırılır. Kısırlaştırılmadan sonra da kedilerin hareketleri oldukça azalır. Az harekete sahip olan kediler yavru kedi maması tüketirse aniden kilo alabilir. Bu kilo alma durumu da obezite, diyabet gibi hastalıklara neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir