Kedi Sağlığı
Kedilerde Tüy Yumakları

Kedilerde Tüy Yumakları

Kedi bakımı konusunda tecrübeli olan kedi sahiplerinin tüy yumakları ile ilgili mutlaka deneyimleri vardır. Kediler tipik olarak ara sıra kusma hareketi sergiler ve bu esnada yuvarlak veya boru şeklinde tüyleri kusarlar. Bu durum kediniz için ve sizin için üzücü olabilir. Bu durumu minimuma indirmek ve ortadan kaldırmak için bazı yöntemler vardır.

Kedi Tüy Yumaklarının Nedeni Nedir?

Kediler oldukça titiz ve temiz canlılardır. Sürekli olarak yalayarak kendilerini temizler. Hatta günün büyük bir kısmını kendilerini yalayarak geçirirler. Tabi ki bu esnada tüy yutmamaları imkansızdır ve belirli ölçüde tüylerini yutarlar. Bu tüylerin bir kısmı sindirim kanalını geçerek dışkı ile atılır.

Bazı kedilerde özellikle tüy yutma oranı fazlaysa bu tüyler midede toplanır ve tüy yumağı haline dönüşür. Uzun sürede midede kalan ve giderek büyüyen tüy yumağı ayrıca mukusla kaplanabilir. Belirli büyüklüğe ulaşan bu tüy yumakları kusma yöntemi ile vücuttan atılabilir.

Tüy yumaklarını kediniz bir şekilde dışarı atamadığı zaman bu tüy yumakları daha da büyür ve mide ile bağırsaklarda tıkanmaya da neden olabilir. Bu açıdan bu önemli bir konudur.

Kedi Tüy Yumakları Normal mi?

Özellikle uzun tüylü kedi ırklarında daha sık bir şekilde görülen bu tüy yumakları her ırk kedide, her yaşta görülebilen bir durumdur. Bu kediler için normal karşılanabilecek bir süreçtir. Dediğimiz gibi ara sıra kediniz kusarak bu tüy yumaklarını çıkarır. Fakat kusmanın sık olduğu ve tekrarladığı durumlarda muayene edilmesinde ve olaya müdahale edilmesinde fayda olacaktır. Çünkü bu durum normal değildir. Tabi ki kedilerde kusmaya neden olabilecek birçok faktör söz konusudur. Tüy çıkarma amacı ile olan kusmayı ve hastalıklardan kaynaklı olan kusmayı birbirinden ayırmak gerekir.

Kedinizde Tüy Yumağı Varsa Ne Yapmalısınız?

Öncelikli olarak kedilerin yuttuğu tüylerin bir yumak haline gelmesini engelleyen ve sindirim sisteminden atılmasını sağlayan bazı ürünler vardır. Bu ürünlerden en bilinenleri malt ve laxatone’dur. Tüylerin sindirim sisteminden geçişini kolaylaştıran bu ürünler genellikle macun ve jel kıvamındadır. Mama ile beraber veya direk olarak kediye verilebilir.

Diğer bir seçenek ise mama seçimidir. Bazı mama markaları bu olayın önüne geçmek için özel olarak mama üretmişlerdir. Bu mamaların içeriği tüy yumağı oluşumunu azaltmaktadır. Lif bakımından zengin olan ve sindirim sisteminin normal fizyolojisine yardımcı olan bu mamaları deneyebilirsiniz.

Tabi ki önemli olan asıl konu tüy yumağı oluşumunu minimuma indirmektir ki bunun en kolay yolu kedinizi düzenli olarak taramak ve fırçalamaktır. Sürekli olarak eski tüyler yıpranır ve dökülür, yerine ise yeni tüyler çıkar. Bu bir süreçtir ve sürekli olarak tekrarlanır. Siz kedinizin tüy bakımına dikkat ettiğinizde ve onu düzenli olarak fırçaladığınızda eski ve yıpranmış tüyleri uzaklaştırmış olacaksınız. Böylece kediniz tüylerini çok daha az bir şekilde yutmuş olacak ve yutulan az miktardaki tüy ise sindirim sisteminden daha kolay bir şekilde atılacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir