Kedi Bakımı
Kedilerde Tırmalama Tahtası ve Önemi

Kedilerde Tırmalama Tahtası ve Önemi

Kedilerde tırmalama tahtası ve önemi özellikle ilk kez kedi besleyen kişilerin merak ettiği konular arasında yer alır. Kedi bakımı için kedi tahtasının gerekli olduğunu düşünmeyen pek çok kişi olsa da aslında kedi tahtası kediler için bir ihtiyaçtır. Kediler ön patilerini bir şeyleri tutmak ya da yakalamak için, arka patilerini ise tırmanma ve kaşınma için kullanır. Aynı zamanda ayak patileriyle kendilerini savunur. Bu nedenle kedilerin uzayan tırnaklarının düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Özellikle tırnaklarını kestirmeye izin vermeyen kediler için tırmalama duvarı ile tırnaklarının törpülenmesi gerekir.

Kedi Tırmalama Tahtası

Kedilerde tırmalama tahtası ve önemi bakılmadan önce tırmalama tahtalarının ne işe yaradığına bakmak gerekir. Bilindiği üzere bir evde kedi yaşıyorsa halı, perde, kanepe ve koltuk gibi pek çok ev eşyasını tırmalamaya çalışırlar. Bunun en büyük nedeni tırnaklarını törpülemektir. Tırmalama tahtası da tam olarak bu işe yarar. Yani kedilerin tırnaklarının gerinmesine ve törpülenmesine yarar. Bununla birlikte evdeki sert eşyalar kedilerin tırnaklarının kırılmasına neden olabilir. Aynı zamanda tam olarak ihtiyaçları olan törpüleme işlemini yapamazlar. 

Tırmalama tahtası tırnaklarının törpülenmesi için oldukça uygundur. Aynı zamanda evdeki eşyalar tırmalandıkça yıpranır ve kullanılmak hale gelir. Eğer tırmalama tahtasına alıştırılırsa kedi tarafından evdeki hiçbir eşya da zarar görmeyecektir. Bununla birlikte kedi tahtası kediler için daha sağlıklıdır. Tırmalama ihtiyacı duyduğu zaman kedinin karakterine, boyutuna ve cinsine en uygun olan tırmalama tahtasından tüm ihtiyacını gidere bilir. Kediye yeterli bir uzunlukta tırmalama tahtası alındığı zaman kedinin gerilmesine de yardımcı olacaktır. Bu nedenle evdeki kediye en uygun tahtayı seçmek oldukça önemlidir. Tırmalama tahtalarının farklı renkleri de bulunmaktadır.

Tırmalama Tahtası Seçimi

Kedilerde tırmalama tahtası ve önemi dışında bir de tahta seçimine dikkat etmek gerekir. Pek çok veterinerde ya da pet shop’ta yuvarlak, katlı, yatay ve dikey tırmalama tahtaları bulunmaktadır. Kedi için en uygun olanı aslında yine kedi kendisi belirleyecektir. Çünkü şekil olarak kedi kendisini hangi tahtada daha rahat hissediyorsa en çok onu kullanacaktır. Bazı kediler üzerinde yuva yer alan ve odaları bulunan tırmalama tahtalarını çok sever. Hem uyuma hem dinlenme hem de tırmalama alanı olarak benimseyebilirler. Bazıları ise paspas şeklinde olan tırmalama tahtalarını sever. 

Özellikle halıyı tırmalamayı seven kedilere paspas şeklinde olanı önerilir. Böylece halı tırmalıyormuş hissi verir. Bu nedenle tahta seçimi yaparken kedinin eğlence anlayışına ve karakterine yönelik bir seçim yapmak gerekir. Genelde tahtalar sisal malzemeden yapılmıştır. Bu malzeme gerçek bir ağaç kabuğu görevi yaptığı için tırnakları daha iyi bir şekilde törpülemektedir. Bazı tırmalama tahtaları ise halı gibi yapılmaktadır. Kediler bu tahtayı halı zannederek daha çabuk alışabilir. Tırmalama tahtaları çok kapsamlı olduğu için kediyi gözlemleyerek bir seçim yapılabilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir