Kedi Sağlığı
Kedilerde Şeker Hastalığı Nasıl Ortaya Çıkar

Kedilerde Şeker Hastalığı Nasıl Ortaya Çıkar

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde ve kedilerde diyabet hastalığı çıkabilmektedir. Bilimsel ismi Feline diabetes mellitus olarak bilinen bu hastalık, kan şekeri ya da glukoz seviyesinin dengesizlikten kaynaklanmaktadır.

Kan içinde bulunan glukoz, pankreas tarafından kontrol edilmektedir. Pankreas sürekli insülin hormonunu salgılamaktadır. Salgılanan insülin ise, kanda bulunan glikozu enerjiye çevirmektedir. Hayvan vücudu ve insan vücudu yeterli insülini salgılayamadığında ise, kan içerisinde şeker seviyesi yükselir. Kan içerisinde şeker seviyesinin artması ile şeker seviyesi kontrol edilemez.

Erkek kediler diyabet hastalığına yakalandığında dişi kedilere göre daha çok etkilenmektedir.

Kedilerde en sık görülen hastalıklardan biri olan diyabet hastalığı, insülin hormonundan kaynaklanan bir sorundur. Kedilerde şeker hastalığı üç çeşittir. Tip 1, Tip 2 ve Tip 3 olarak isimlendirilmiştir.

Tip 1 diyabet olan bir kedinin pankreası yeterli insülini salgılayamamaktadır.

Tip 2 diyabet ise, insülin direnci olarak tanımlanmaktadır.

Tip 3 diyabet ise, gizli şeker olarak tanılandırılmıştır.

Kedilerde en çok görülen diyabet hastalığı tip 2 diyabet hastalığıdır. Kediler her yaşta diyabet hastalığına kapılabilirler, genellikle 6-9 yaş aralığında çoğu kedi diyabet sorunu ile karşılaşmaktadır. Erkek kediler, dişi kedilere göre daha çok diyabet hastalığına yakalanmaktadır. Burma, Maine Coon ve Siyam kedi türlerinde daha sık görülmektedir.

Kedilerde Şeker Hastalığı Belirtileri

Kedilerde şeker hastalığı net şekilde görünmese bile, zaman içerisinde kendini belirgin etmektedir. Kedilerde diyabet oluştuysa en sık görülen belirti polidpsi olarak belirlenmiştir. Polidpsi, susuzluk oluşması ve sık sık idrar yapma, kilo kaybı gibi durumlar olarak tanımlanmaktadır. Kedilerde diyabet hastalığının diğer belirtileri ise şu şekildedir:

Sık sık idrara çıkma,

Kısa süre içinde aşırı zayıflama,

Ev içinde bulunan kedi kumu harici farklı alanlara idrar yapma

İştah artışı / azalışı

İdrar yolunda çeşitli enfeksiyonlar

Kötü nefes kokusu

Kediler Neden Şeker Hastalığına Yakalanır?

Kedilerde diyabetin kesin sebebi bazen tespit edilememektedir. Kullanılan ilaçlar, pankreas rahatsızlığı ya da pankreasta protein birikintileri gibi sebepler diyabet hastalığına sebebiyet vermektedir.

Kedinizin Şeker Hastalığına Yakalanıp Yakalanmadığını Öğrenin

Kedinizde yukarıda belirtilen belirtiler sık sık ortaya çıkıyorsa, veteriner hekime gitmenizi tavsiye ediyoruz. Veteriner hekim tarafından kan ve idrar tahlillerinin kontrolleri yapılır ve sonuç belli olur.

Kedilerde Şeker Hastalığı Tedavisi?

Şeker hastalığına yakalanan kediler için farklı tedavi türleri uygulanmaktadır. Diyabet tedavisi ne kadar şiddetli ise ona göre tedavi işlemleri gerçekleşmektedir.

Bazı kedi türlerinde şeker hastalığı çok sıkıntılı geçmektedir. Bu kedi türleri için ise, kan şekerini dengede tutmak için birkaç gün veteriner hekim gözleminde hastanede tedavi uygulanmaktadır. Söz konusu olan kedi türleri ise: Burma, Maine Coon, Siyam kedisi ve Rus Mavisi kedi türleri olarak bilinmektedir.

Kedilerde kan glikozu yeterli düzeye gelmesi için insülin tedavisi uygulanır. Evcil hayvanlar için insülin enjeksiyonları veteriner hekim kontrolünde kendiniz de yapabilirsiniz. Eğer ki nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız veteriner hekim size gösterecektir.

Evde kedinizi beslerken, kedi insülinin belirlenen saatte verilmesi ve doğru beslenme sonrasında ilaçlarıyla birlikte verilmesi çok önemlidir. Eğer ki doğru saat diliminde verirseniz ve dengelerseniz, pik insülin seviyesine gelir. Bu durumda ise şeker seviyesi çok düşük ya da çok yüksek olma ihtimali ortadan kalkmaktadır.

Yukarıda listelenen belirtiler ya da kedinizde anormal davranışlar gözlemliyorsanız acilen veterinere götürmeniz gerekiyor. Şeker hastalığı anında müdahale gerektiren bir rahatsızlıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir