Kedi Sağlığı
Kedilerde Pirelenme Sebepleri ve Tedavisi

Kedilerde Pirelenme Sebepleri ve Tedavisi

Kedilerde pirelenme sebepleri ve tedavisi belli durumlarda kolay olsa da pirelenmenin çok fazla artmamış olmasına dikkat etmek gerekir. Kedi piresi özellikle sıcak ortamlarda görülür. Pireler kedilerin sıcak vücuduna larvalarını bırakır. Bunun sonucunda ise kedinin vücudunda yaşamaya başlarlar. Pirelerin beslenebilmesi için konakçı oldukları bölgeyi emerler. Bu da kedilerde pek çok hastalığa neden olmaktadır. Kedide tek bir pire görülse bile hiç zaman kaybetmeden tedavisini yapmak gerekir. Çünkü tek bir pirenin görülmesi aslında kedinin vücudunda yüzlerce pirenin olduğunu gösterir. 

Kedilerde Pirelenme Neden Olur?

Kedilerde pirelenme sebepleri ve tedavisi bakıldığı zaman yaz aylarında daha fazla pirelenmenin olduğu bilinmelidir. Fakat kış ayında da pirenin bulaşması mümkündür. Kış aylarında pireli olan bir canlıyla temas etme sonucunda temas eden kedide de pirelenme görülür. Fakat kış aylarında pire bir insandan ya da başka bir maddeden diğer kediye geçebilir. Yaz aylarında ortam da sıcak olduğu için pireler bir süre bu sıcak yerlerde yaşayabilir. Örneğin bir kişi dışarıda pireli bir kediyi sevdiyse ve daha sonra evine gelip kedisini sevdiyse bu şekilde de pire bulaşabilmektedir. Yaz aylarında pirelerin daha hızlı yayılmasının nedenlerinden biri de budur. Bu nedenle evde bulunan evcil hayvan dışarıya çıkartıldığı zaman ya da dışarıda bulunan diğer hayvanlar sevildiği zaman oldukça dikkat etmek gerekir. Pireler kedilerde oldukça fazla hastalığa neden olur. Aynı zamanda bir pire yanlışlıkla kedinin ağzına girerse iç parazite de dönüşerek içeriden kediye zarar verecektir.

Bir kedi pirelendiği zaman bu çok kolay bir şekilde anlaşılır. Özellikle kedi açık renkliyse vücudunda pire olduğu hemen anlaşılır. Kedinin tüyleri koyuysa pirelendiğini anlamak zordur fakat kedinin davranışlarından, hareketlerinden ve belirtilerinden pirelendiği kolayca anlaşılır. Kedinin sürekli kaşınması, yalanması ve huzursuzlanması onda pire olduğunu gösterir. Özellikle kulak arkaları, ense gibi bölgelerde pireler daha fazla bulunur. Buralara dikkatli bakıldığı zaman pireler görülür. Vücudunda pire olan bir kedinin cildi de kaşınır ve buna bağlı olarak kızarır. Pirenin çok fazla olmasıyla birlikte kaşıdığı yerlerde kanamalar da görülmektedir. 

Kedilerde Pirelenmenin Tedavisi

Kedilerde pirelenme sebepleri ve tedavisi için ilk olarak kedinin vücudunda pire olup olmadığı anlaşılmalıdır. Buna yönelik olarak kedinin vücudu detaylı incelenmelidir. Bir ıslak mendili kedinin altına koyup tüyleri ovuşturulduğu zaman vücudundan küçük kahverengi lekeler dökülüyorsa o kedinin vücudunda pire var demektir. Bu durumda hiç zaman kaybetmeden veteriner hekime götürmek gerekir. Pire durumunda pek çok kişi evde bulunan ya da önceden almış olduğu pire ilaçlarını kullanabilir. Fakat pire oldukça büyük bir sorun olduğu için tedavisinin kesin bir şekilde yapılabilmesi adına veterinere götürmek gerekir. Veteriner hekim kediyi muayene ederek vücudunda ne kadar pire olduğunu ve bu pirelerin kedinin vücudunda nasıl etkilere neden olduğunu araştırır. Bu muayenelere yönelik olarak ise bir tedavi planı yapar. Genel olarak pirenin dışarıdan tamamen temizlenebilmesi için pire ilacı kullanılmaktadır. Bu ilaç zehirli olduğu için tedavi sürecinde kedinin sahibi çok dikkatli olmalıdır. Kedinin bu ilacı yalamaması gerekir. Eğer ilacı yalarsa kedi zehirlenebilir ve daha kötü sonuçlar oluşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir