Kedi Beslenmesi
Kedilerde Obezite Nasıl Engellenir?

Kedilerde Obezite Nasıl Engellenir?

Kedilerde obezite nasıl engellenir konusu hayvan severler tarafından merak ediliyor. Kedilerde obezite yüksek risk barındıran hastalıklara sebep olabileceği için acilen önlem alınması gereken bir rahatsızlıktır. Bireysel olarak evde uygulanabilecek çeşitli metotların yanı sıra ileri boyutlu obezite riski taşıyan kedilerin uzman bir veteriner ile tedavi sürecine başlaması gerekmektedir.

Obez Kediler İçin Ne Yapılabilir?

Kedilerde obezite nasıl engellenir konusu pek çok kedi sahibinin cevap aradığı bir sorudur. Özellikle vücut yapısı yediği yiyeceklerden kaynaklı olarak kilo almaya meyilli kediler bulunur. Bu kedilerin cinsine göre değişiklik gösterir. Pekçok hazır mama bazı kedilerde ters bir reaksiyona sebep olarak aşırı kilo alımına neden olur. Hazır mamaların azaltılması yiyeceklerin çeşitlendirilmesi süreçte bir çözüm olabilir.

Kediler içinde belirli bir diyet programı uygulanmaktadır. Uzman bir doktor tavsiyesi üzerine hazırlanan özel bir diyet programı obezite riski barındıran kedilere gün gün uygulanabilir.

Kediye rutin öğün süreci dışında belirli bir davranış kalıbını öğretebilmek için ödül maması veriliyor olunabilir. Obezite riski taşıyan kedilerde ödül maması verilmesi durdurulmalı ve süreç daha sağlıklı bir hale getirildiğinde ancak verilmeye devam edilmelidir.

Kedilerde obezite nasıl engellenir konusunda hazır mamalar öncü bir rol üstlenir. Hazır olarak satın alınan mamaların içinde bulunan gıdalar tek tek incelenmelidir. Kilo alımına sebep olabilecek bir içerik bulunuyorsa mama da değişikliğe gidilmelidir. Kedi belirli bir yemek rutinini alışmış olabilir. Süreçte öğünleri değiştirmek ve aralarına belirli bir mesafe koymak kilo vermesini destekleyecektir.

İçerisinde kilo almasına sebep olan yağ oranı yüksek besinlerden uzak durulmalıdır. Lifli gıdalar tercih edilebilir. Bu metabolizmasının hızlanmasını sağlar ve tokluk hissini harekete geçirir. Her kedi farklı yiyeceklerden hoşlanır. Farklı damak lezzetlerine sahip olan kedilerin bazıları ıslak, bazıları kuru mamadan hoşlanır. Sevdiği gıda türünü tespit edebilmek için buna yönelik olarak hazırlanan mamanın içerisine daha çok besleyici ve tokluk hissi verici maddeler katılmalıdır.

Kedilerin ev içerisindeki hareket alanı belirlenmelidir. Burada onun aktifleşmesini sağlayacak oyuncaklar göz önünde bulunmalıdır. Günün belli zamanlarında düzenli olarak bu oyuncaklarla oynaması teşvik edilmelidir. Kediler için satılan; zıplamasını, koşmasını ve tırmanmasını destekleyecek pek çok aktivite ürünü bulunur.

Kedide Obezite Tedavisi

Obezite riski ile karşı karşıya kalmış bir kedi düzenli olarak beslenme rutini ile süreci daha sağlıklı atlatabilir. Bununla beraber gün içerisinde farklı egzersiz hareketleri yapması sevdiği oyuncaklar ile beraber hareketli hale getirilmesi gerekir. Düzenli olarak kilo ölçümleri yapılarak zamanında ve yerinde tedavi uygulanmalıdır. Tedavi sürecinde kedinin içinde bulunduğu şartlar daha elverişli hale gelene kadar süreç devam ettirilmeli ve peşi bırakılmamalıdır. Egzersizler süre içerisinde yapılmaya devam edilmeli ve gerektikçe farklı egzersizler sürece dahil edilmelidir. Bu kedinin daha çok aktif olmasını destekleyecektir.

Kedilerde obezite nasıl engellenir konusuna farklı açılardan bakılmaya çalışıldı. Süreç içerisinde kedinin aşırı kilodan kaynaklı olarak oluşabilecek hastalıklarını önleyebilmek için evde uygulanabilecek farklı metotlar sunuldu. Tüm yöntemler uygulandığı halde kilo alımı durdurulamıyorsa uzman bir veteriner hekim ile iletişime geçmek ve vaktinde önlem alabilmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir