Kedi Davranışları
Kedilerde Merak Edilen 6 En Tuhaf Davranış

Kedilerde Merak Edilen 6 En Tuhaf Davranış

Kedilerin davranışlarını anlamlandırmak çoğu zaman kedi sahiplerini cevapsız bırakabilen bir durumdur. Kedilerin tuhaf davranışları olarak adlandırılan bazı vücut veya anlamlandıramadığımız beden dili hareketleri, birçok kedi sahibi tarafından ne anlama geldiği merak edilir. Peki hafızanızdaki kedinize ait anlamlandıramadığınız tuhaf davranışlar listesi hazırsa, bunlar arasında en tuhaf olan ilk 6’sının ne anlama geldiğini birlikte öğrenelim.

Patileri ile Sahipleri ve Eşyaları Yoğurması

Kedilerin ön patileri ile sanki bir hamuru yoğuruyormuş gibi hareket etmesi, kedilerde anlamlandıramadığımız belki de en çok merak ettiğimiz tuhaf davranış olduğu söylenebilir. Peki, kediler sahiplerini neden yoğurur? Evcil dostunuzun bu davranışı genel olarak sürekli uykuya hazırlandıkları yumuşak battaniye veya sahipleri üzerinde yaptığı görülür. Bu hareketi yaparken ne kadar sevimli göründüğünü söylemeye gerek bile yoktur. Kedilerin ön patileri ile yoğurma hareketi yapması, yavruluk döneminden süregelen bir davranıştır. Yavru kediler annelerini emerken daha fazla süt gelmesi için annelerinin karın bölgesine ön patileri ile yumuşak bir şekilde yoğurarak masaj yaparlar. Yetişkin kedilerde ise içgüdüsel olarak ortaya çıkan bu davranışın nedeni, kendi kokularını yoğurdukları bölgeye salgılayarak o bölgenin kendisine ait olduğunu işaretlemek ister. 

Sahiplerine Göz Kırpması

Kedi sahiplerinin sıklıkla rastladığı bir davranış türüdür. Kediniz size uzun bir süre bakarken göz kırpıyorsa, size duyduğu sevgiyi iletiyor demektir. Kediler, diğer evcil hayvanlara ve insanlara kıyasla duygularını ve taleplerini farklı davranışlarla iletir. Aynı zamanda gözleri ile iletişim kurmayı seven evcil dostlarımız, göz kırparak size güven duyduğunu ve bir nevi size öpücük attığını ifade eder.

Kutu İçine Girme Mücadelesi

Kediler, tabiatları gereği kendilerini savunmayı ve her an gelebilecek tüm tehlikelere karşı tetikte olmayı tercih eder. Peki, türlü türlü oyuncaklar aldığınız ve her seferinde birbirinden güzel oyuncakları reddedip, küçücük bir kutu içerisine sığmaya çalışan kediler kutuları neden sever? Kediler için kutular, kendilerini güvende hissettikleri sığınma alanlarıdır. Bu nedenle kutu içerisine girip, keyifli bir uyku geçirmeyi seven evcil dostlarınız karton kutu içerisinde dış dünyadan gelebilecek her türlü saldırıya karşı güvende olduklarını hisseder.

Suratını Sahiplerinin Bacağına veya Omzuna Sürtmesi

Kediler sevilmeyi kabul ettiklerini, elinizi uzattığınız zaman burundan kafa bölgesine sürtünerek işaret eder. Kedilerin kafalarını bacağınıza veya omzunuza sürtmesi, çoğu zaman karşı karşıya kaldığınız ve anlamını merak ettiğiniz bir davranıştır. Peki, kedinin bacağa sürtünmesi ne anlama gelir? Kedilerin sahiplerinin bacağına sürtünmesi, kendi kokularını sahipleri üzerinde yayıp onları kendi bölgesi olarak işaretlemesi anlamına gelir. Fakat işten eve geldiniz ve yeni uykudan uyanıp yanınıza gelen miskin dostunuz bacağınıza sürtünüyor, bu durumda size hoş geldin deyip, sevilmeye açık olduğu mesajını vermek istiyor olabilir.

Sahibini Görünce Poposunu Kaldırması

Kedilerde popo kaldırma genellikle başka kedileri gördüğünde güvende hissettikleri veya çiftleşmeye hazır oldukları mesajını vermek için yapılan bir davranış olsa da çoğu zaman sahiplerine karşı da yapılabilir. Sahibini görünce poposunu kaldıran kediler, sahipleri ile selamlaştığı ve onlara sevgilerini gösterdikleri anlamına gelir.

Oyun Oynarken ve Sevilirken Birden IsırmasıAvcılık içgüdüsü ile hareket eden evcil dostlarımız, çoğu zaman oyun sırasında veya sahipleri ile adeta flört ettiği en sevimli anlarında birden ısırma hareketinde bulunabilir. Peki bunun nedeni nedir, yani kediler sevilirken neden ısırır? Bu durum onların sevilmekten sıkıldıkları anlamına gelebilir. Aynı zamanda bu davranışı sergileyen evcil dostumuz, biricik sahiplerinin sevme sırasında istemedikleri bölgelere doğru ilerlemesini nazik bir şekilde uyarıyor da olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir