Kediler
Kedilerde Kulak Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Kedilerde Kulak Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Kedilerde kulak bakımı son derece önemlidir. Öncelikle kedilerin ne kadar temiz ve titiz canlılar olduğu unutulmamalıdır. Diğer canlılara göre kendilerine daha çok bakan bu sevimli dostlarımızın günlük mama ve su kapları temizlenmelidir. Ayrıca tuvalet kabı da hijyen tutulmalıdır. Yaşam alanında her zaman temizliği tercih eden kedilerle ilgili hijyen kurallarının bilinmesinde fayda var. Bu kurallar arasında kulak bakımı çok önemlidir. Yani kulak temizliği yaparken dikkat edilmesi gerekenler araştırılmalıdır. Bizler bu süreçte yapmanız gerekenleri sizlerle paylaşıyor olacağız.

Kedi sahiplenenler kulak temizliğini nasıl yapacaklarını başlangıçta bilmeyebilir. İlk aşamada kedilerin kulak anatomisi hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Eğer kedinizin kulaklarında yara, şişlik, kızarıklık ve benzeri durumlar gözlemlerseniz yapmanız gereken tek şey, veteriner hekime ulaşmaktır. 

Kedilerde Kulak Yapısı Nasıldır?

Kedilerin kulak anatomisini incelediğimizde, kulağın 3 farklı kısımdan oluştuğunu görüyoruz. İç kulak, orta kulak ve dış kulak. Kedi sahiplenenlerin temizlik sürecinde dış kulağa müdahale etmesi yeterlidir. Ancak bu temizlik aşamasında düzenli ve kontrollü hareket edilmelidir.

Kedilerde dışarıdan gelen sesler kulak zarına kulak kanalıyla ulaşır. Ortalama 5 cm uzunluğunda olan kulak kanalının içinde herhangi bir cisimle müdahale edilmemelidir. Bu durumda kulak zarı delinerek yırtılabilir. Kanama durumunda daha kötü sonuçlar ortaya çıkabilir.

Kedilerde Kulak Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Patili dostunuzun kulağında herhangi bir sorun yoksa kulak temizliği yapabilirsiniz. Kedinizin kendini iyi hissettiği bir alanda temizlik yapmanızı öneriyoruz. Çünkü aniden başlattığınız temizlik süreci kedinizi strese sokabilir. Bu durum sizi tırmalamasına neden olabilir.

Dış kulağı temizlemeden önce kedinizi büyük bir havluya sararak hareketlerini kısıtlamanızı öneriyoruz. Ardından kulağı, başın arkasına doğru yatırmalı ve içerisindeki kirleri almak için özel kulak temizleme losyonu kullanmalısınız. Bu losyonlara petshop’lardan ya da veteriner hekimden ulaşabilirsiniz. Losyonu bir pamuğa dökerek temizliğe bu şekilde başlayabilirsiniz.

Bu süreçte önemli bir tavsiyemiz daha var. Her kulak temizliği sonrası kedinize ödül maması vermelisiniz. Bu sayede bir sonraki temizlikte yine sorunsuz olarak aksiyon alabilirsiniz. Kedinizin kulağını sık sık kaşıması veya başını sürekli sallaması halinde veteriner hekim kontrolü önemlidir. Bu hareketler genelde birtakım hastalıklara işarettir.

Kedilerin son derece temiz canlılar olduğunu bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Onları temizlerken hoşlanmadığınız bir davranışla karşılaşırsanız cezalandırmaya gitmemelisiniz. Kedinizi cezalandırmak ciddi anlamda stres oluşumuna neden olurken farklı hastalıklara da davetiye çıkarabilir. Paylaştığımız bu tavsiyeler sadece kulak temizliğinde değil, tüy bakımında, tırnak kesiminde ve banyo yaptırma gibi durumlarda da geçerlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir