Kediler
Kedilerde Korku Ve Güvensizlik

Kedilerde Korku Ve Güvensizlik

Dünyanın en popüler evcil hayvanı konumunda olan kediler, gün geçtikçe daha fazla insan tarafından sahipleniyor. Birçok insan hayatını kedilerle paylaşıyor ve hayvan sevgisini birçok insana aşılıyor. Evde kedi bakmaya başlayan insanlar, kedilerin ruh hallerini bilmek zorundadır. Eğer ki sizlerde kedi beslemek istiyorsanız bazı durumlardan haberdar olmalısınız. Bazı kediler ise kendilerini güvende hissetmedikleri zaman bir kenara çekilir, bazı kedi türleri ise güvensizlik duyduklarında saldırgan tavırlar sergileyebilmektedir.

Kediniz Ev İçinde Kendini Rahat Hissetsin

Kediler ev içinde kendilerini rahat hissetmediklerinde agresif hareketler sergileyebilirler. Kediniz ile vakitler geçirerek, oyunlar oynayarak güvenini kazanabilirsiniz. Kedinizin karakter yapısını öğrenin, bunlar zaman alacaktır. Birbirinizi tanıdıktan sonra ev içinde kediniz ile iyi vakitler geçireceğinizden şüpheniz olmasın.

Yavru kediler, eve yabancı bir insan geldiğinde o insandan çekinebiliyor. Bu tür olayların önüne geçmeniz için misafirlerinizin kedinize iyi davranışlar sergilemesi gerekiyor. Yabancı bir insan geldiğinde kedinizi odada tek başına bırakmayın.

Güvensizlik Sorunu: Evin İçinde İdrar Bırakır

Kedi türünüz hakkında bilgiler edindiyseniz, nasıl davranışlar sergileyeceğini az çok tahmin edebilirsiniz. Kedilerde en çok görülen davranış bozuklukları arasında ev içine idrar bırakma hareketi bulunmaktadır. Kediler kendilerini güvensiz hissettikleri zamanlarda, koltukların kenarlarına ya da üstlerine, halıların üstüne ya da ev içinde herhangi bir eşya üzerine idrarını bırakabilir. Stres, korku ve duyduğu endişe sonrasında kediniz idrarını ev içerisinde bir yere yapabilir. Bu durumu gördüğünüz anda kedinize asla bağırmayın.

Ev içerisine idrar bırakmaya devam ediyorsa kedinizi veterinere götürmenizi öneririz. Çünkü bu durum güvensizlik harici farklı sebeplerden de oluşmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonuna maruz kalan bir kedi bazen idrarını tutamaz.

Kedinizin Sürekli Miyavlaması

Kediniz ev içinde sürekli miyavlıyorsa ve tahammülünüz kalmadıysa anlayın ki kediniz kendini güvende hissetmiyordur. Yapılan araştırmalar sonucunda bir kedinin sürekli miyavlaması güvensizlik işaretidir. Kendini güvende hissetmeyen bir kedi sürekli olarak miyavlayarak insanların dikkatini çekmeye çalışır.

Kedinizin Kuyruğu Aşağı Doğru Sarkıyorsa

Yolda yürüyen bir kedi güvende olduğunda kuyruğunu yukarı kaldırarak yürür. Fakat, kendini güvende hissetmeyen bir kedi için bu olay tam tersi bir hale bürünmektedir. Kediniz ev içerisinde güven problemi yaşıyorsa kuyruğunu aşağı sarkıtarak düşük tutar ya da kuyruğunu bacaklarının arasına sıkıştırır.

Korkan Kedilerin Davranış Biçimleri

Kediniz çekingen, güvensiz haller sergiliyor ve korkan bir ruh haline büründüyse sizlere bazı tavsiyeleri sunacağız:

  • Kedinizin kendinden emin olması için evin bazı yerlerine catnip sıkabilirsiniz. Kedinizi sevdiği mamalar ile ödüllendirin, günün bazı saatlerinde kucağınıza alın ve okşayın.
  • Kediniz ile aranızdaki dostluğu kuvvetlendirmek için günün belirli saatlerinde kediniz ile birlikte oyun oynayın. Kedilerin sevdikleri oyuncakları satın alın ve kedinizin sakin tavırlar sergilemesine olanak sağlayın.
  • Kedinizin ev içinde saklanmasını engellemek için, kedi tırmalama kulesi alın evinize. Bu oyuncak ile dolu dolu vakitler geçireceğinden emin olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir