Kedi Davranışları
Kedilerde Karton Kutu Sevgisi

Kedilerde Karton Kutu Sevgisi

Kediler yapıları gereği hareketli ve farklı nesneleri sevebilen canlılardır. Aslında kedilerin karton kutu sevgisi de dikkat çekici düzeydedir. Kedi sahipleri genelde onların yaptığı bazı hareketler hakkında fikir yürütmekte zorlanabilir. Özellikle de kutulara olan ilgileri üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda kesin bilgilere ulaşılamamıştır. Üstelik kedilerimiz için aldığımız o kadar pahalı oyuncak varken kutulara olan ilgileri konusunda yorum yapmak da bir hayli zordur. Şimdi sizlere kedilerdeki karton sevgisinin nedenlerini sıralıyor olacağız.

Kediler Karton Kutuları Neden Sever?

Başlangıçta kedilerde karton sevgisi konusunda size mantıksız gelse de sevimli dostlarımız bu kutularda kendini güvende hissetmektedir. Çünkü karton kutuların sınırları bellidir ve 3 tarafı kapalıdır. Bu nedenle kendini tehlikede hissettiği an karton kutu içine girecek olan kediler içgüdülerine bağlı olarak güven aşılar. Yine bu konuda kedilerin daha güçlü canlılara yem olmaması için kendini koruduğu karton kutuları gizlenmek amacıyla kullandıklarını düşünebilirsiniz.

Karton kutuların sadece ön kısmı açıktır. Minik dostunuz kendisine gelebilecek saldırıları buradan görür ve savunmaya geçebilir. Üstelik bu durum sadece karton kutularda geçerli değildir. Yani kendini güvende hissedeceği her yer, kediler için vazgeçilmez alanlar olabilir.

Stres Azaltır: Karton kutular kedilerin stresini azaltır. Açık alanlarda kendini tehlikede hisseden kediler kapalı alanları bu yüzden çok sever. Ayrıca yaşam alanlarında kediniz kendini daha güvende hissedeceği yeni bir yer bulana kadar karton kutudan ayrılmayacaktır. Ev ortamında yaşayan gergin kediler bu durumu alışkanlık haline getirebilir. Doğadaki kediler ise daha çok mağaralarda, ağaç tepelerinde ve benzeri alanlarda vakit geçirir.

Rahat Bir Uyku Sağlar: Belirttiğimiz üzere kediler kendini güvende hissettiği yerde vakit geçirmeye bayılır. Doğal olarak karton kutular onların rahat bir şekilde uyumasını da sağlar.

Kedilerde karton kutu sevgisi ile ilgili olarak, sıcak bir ortam olan bu alanların, onlar için ilgi çekici olduğunu unutmamakta yarar var. Vücut ısılarını rahatlıkla koruyabildikleri karton kutular zaten sokak kedileri için bir yaşam alanıdır. Evde beslediğiniz kedilerde karton kutu sevgisi de yukarıda belirttiğimiz tüm durumlar için geçerliliğini korumaya devam eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir