Kedi Beslenmesi
Kedilerde Kağıt Yeme

Kedilerde Kağıt Yeme

Kedilerde kağıt yeme durumu aslında sıklıkla gözlenen bir durumdur. Her kedi kendine has farklı davranışlar sergileyebilir. Bazı kediler ise kağıt yemeyi çok sever. Sadece kağıt değil aynı zamanda karton yemeye de bayılırlar. Kedi tuvalet kağıdı, peçete ya da kağıt ile oynuyormuş gibi görünüp aslında zararlı olan bu maddeyi yiyor olabilir. 

Kediler Kağıdı Sindirir Mi?

Kedilerde kağıt yeme sorunu görüldükten sonra pek çok kedi sahibinin merak ettiği konulardan biri kedinin kağıt maddesini sindirip sindirmemesidir. Kedilerin kesinlikle karton ya da kağıt yememesi gerekir. Küçük miktarlarda kağıt yemek kedi ya da diğer canlılar için çok büyük sorunlar teşkil etmez. Çok küçük miktarda yenilen bu kağıt parçaları sindirim sisteminden oldukça kolay bir şekilde atılabilir. Kedi kağıdı çiğnedikçe kağıt ıslanacaktır ve sindirim sisteminde kendiliğinden parçalanmış hale getirilecektir. Çünkü karton ve kağıt aslında oldukça kuru materyallerdir bu sebeple ıslanması önemli bir durumdur. 

Özellikle kartonların sivri olan kısımları parçalanmadan ve ıslanmadan direkt olarak yutulursa kedinin boğazına takılabilir. Bu da sindirim sisteminin zarar görmesine sebep olur. Kağıt ya da karton yemenin alışkanlık haline getirilmesi ve sürekli olarak kağıt yemeye başlamak büyük sorunlara yol açabilir. Özellikle kediler kağıt üzerinde yer alan zımba, iğne gibi tehlikeli maddeleri fark etmeden yuta bilir. Bu da sindirim sistemine oldukça zarar verebilen bir durumdur. Bazı kediler ise gazete yemekten çok hoşlanır. Gazete ise içerisinde zararlı kimyasal maddeler olan mürekkeplerden oluşur. Mürekkebin tüketilmesi de kedinin sağlığı için oldukça zararlıdır. Bu sebeple kağıt sindirilse de kağıtla gelen diğer malzemeler kediye oldukça zarar verir. 

Kediler Neden Kağıt Yer?

Kedilerde kağıt yeme sorununun pek çok sebebi vardır. Kedinin canının sıkılması en büyük sebeplerden biridir. Dikkat çekmek için ve keyifli vakit geçirebilmek için kağıt yemek isteyebilirler. Canlılarda görülen pica sendromu kağıt yemenin bir diğer nedenidir. Bu sendroma sahip olan kediler yenilmemesi gereken şeyleri yemek ister. Kağıt, karton, ahşap, plastik, toka gibi materyalleri canları çeker ve onu yemek isterler. Kedilerin yaşadığı endişe ve stres durumları da kağıt yeme eğilimlerini artırmaktadır. Stresli durumlarda kediler genelde yenilmemesi gereken besinlere yönelirler. Yavru kedilerin kağıt yeme nedeni ise genelde diş çıkarmadır. 

Diş etlerinde oluşan acı, rahatsızlık ve kaşınma duygusunu kağıt yiyerek gidermeye çalışırlar. Kedide herhangi bir ağız ve diş hastalığı varsa şişme, ağrı ve sızıya neden olabilir. Bu gibi durumlarda ısırma ve çiğneme kedileri rahatlatabilir. Bu sebeple kağıt yemeye başvurabilirler. Nadir olarak görülse de kediler yetersiz beslendiği için kağıt yemek isteyebilirler. Özellikle yağ, lif ya da protein açısından yetersiz olan kediler kağıt yiyerek bu eksikliği giderebileceğini düşünür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir