Kedi Sağlığı
Kedilerde İştahsızlık Sorunu

Kedilerde İştahsızlık Sorunu

Bilimsel olarak Anoreksiya adı verilen kedilerin iştahsızlık sorunu meydana geldiğinde kediniz için sıkıntılı zamanlar başlar. Kediniz yiyecek konusunda fazlasıyla titiz ise ciddi anlamda başınız ağrıyacak demektir.

Kedilerde iştahsızlık sorunu farklı sebeplerden oluşabilir. İştahsızlık hastalık kaynaklı olabilir ya da psikolojik durumlardan ötürü meydana gelebilmektedir. Bu sebepleri varsayarak, kedinizin iştahsızlık sorununu tespit edilmelidir. Kediniz birkaç gün boyunca yemek yememeyi sürdürürse çeşitli hastalıklara maruz kalabilir.

İştahsızlık sorunu hakkında bilgi sahibi değilseniz, kedinizi veterinere götürebilirsiniz. Veteriner, kedinizi şırınga ile besler, zorla beslenme ya da tüp beslenme gibi yöntemlerle kedinizin beslenme ihtiyacını giderecektir.

Kedilerde İştahsızlık Nedenleri

  • İltihap
  • Tiroid hormonun fazlalığı
  • Göz iltihaplanması
  • Astım
  • Ateş
  • Böbrek hastalığı
  • Şeker hastalığı

Yukarıda yazılan hastalıklar kedilerin iştahsızlık sebepleri arasında yer almaktadır. Bu sorunlar harici psikolojik sorunlardan ötürü iştahsızlık sorunu ortaya çıkabilmektedir. Psikolojik kaynaklı sorunun çözümü ise davranışsal tedavi yöntemi devreye girer.

İştahsızlık Sorunu Nasıl Çözülür?

İştahsızlık sorunu veteriner tarafından çözüldüyse tedaviyi evde sürdürebilirsiniz. Fakat bu süreç zarfında veteriner kediniz için bazı ilaçlar verebilir. İştah açıcı ilaç kediniz için iyi gelecektir. Fakat iştahsızlık sorunu devam ederse, kedinizi tüp beslenme yöntemi ile beslemek zorunda kalabilirsiniz. Tüp ile beslenme ise kediniz sağlığına kavuşana kadar devam etmelidir. Kedi zorla beslenmeye alışmadıysa, psikolojik sorunlar meydana gelebilir. Veteriner kontrolünde farklı beslenme yöntemine başvurulmalıdır.

Yeme Alışkanlığını Arttırma Yöntemleri

Kedinizin beslenmesi yetersiz geliyorsa ve az yiyorsa, kedinize sevdiği mamaları vermeyi deneyin. Öğünler arasında en sevdiği yaş mamaları verin, kedinizi ödüllendirin. Bazı araştırmalarda kedilerin tedavi sürecinin olumlu geçmesi için kedilere verilen mamanın daha lezzetli olması gerektiği önemle vurgulanmaktadır.

Kedinizin mamasını yediği kabın temiz olduğundan da emin olun. Kedilerin iştahını kabartan en önemli yiyecek pişmiş balıktır. Mama içerisine az miktarda pişmiş balık koyarsanız kediniz bu durumdan fazlasıyla hoşlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir