Kedi Davranışları
Kedilerde Gaz Çıkarma Nedenleri

Kedilerde Gaz Çıkarma Nedenleri

Kediler gaz çıkarır mı veya kedilerde gaz çıkarma nedenleri gibi durumlar araştırılmaya devam ediliyor. Bizler de bu süreçte kedilerin neden gaz çıkardığına dair bilgileri paylaşmayı sürdürüyoruz. Öncelikle kediler tıpkı biz insanlar gibi gaz çıkarabilmektedir. Bazı hayvanseverler bu durumdan dolayı endişelenebilir. Fakat kedilerin çıkardığı gazların kokusuz olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca endişelenecek bir durum yoktur. Bazen üzün süre devam edebilen gaz çıkarma durumuna karşı bazı sağlık sorunlarından şüphe duyulabilir. 

Kediler Neden Gaz Çıkarır?

Öncelikle kedi dostlarımızın gaz çıkarmasına neden olan ilk faktör, yüksek lifli gıda tüketmeleridir. Bu durumda da endişe duyulmasına gerek yoktur. Süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi de kedilerde gaza sebep olabilir. Çünkü kediler laktozu sindiremez. Buna bağlı olarak ishal ve sindirim bozuklukları da yaşanabilir. Hızlı yemek tüketebilen kediler çoğu zaman hava yutar ve yine gaz çıkarmalarına neden olur.

Kedi tüyleri, atık veya bozulmuş yemek tüketimi ve beslenme alışkanlıkları da kedilerde gaz çıkarma nedenleri arasındadır. Bu tür durumlarda en güzel uygulama, veteriner hekim kontrolüdür. Sindirim sistemine yararlı olan besin kaynaklarını tavsiye edecek olan veteriner sayesinde artık gaz sorunu da ortadan kalkacaktır.

Hangi Durumlarda Veteriner Hekime Gitmeli?

Belirttiğimiz üzere kedinizin gaz çıkarması halinde endişelenmenize gerek yoktur. Fakat genel bir sağlık muayenesine götürmek uygun olacaktır. Kedinizin gaz çıkarma durumu gün içinde sürekli hale geldiyse ve kusma, ishal gibi belirtiler de yaşanıyorsa vakit kaybetmeden kontrole götürmenizi öneriyoruz. Ayrıca karın bölgesinde ağrı, popo ve dışkıda kan gibi durumlarla karşılaştıysanız farklı hastalıkların başlamış olabileceğini unutmayın.

Kedi dostlarımızın sağlığı her şeyden önemlidir. Bu yüzden günlük besin ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kaliteli mamaları tercih etmeniz gerekirken su ve mama kabı gibi ekipmanların temizliğini de unutmamanız gerekiyor. Aynı durum tuvalet kabı için de geçerlidir. Aslında çok titiz ve temiz olan kedi dostlarımız bazen üşengeç tavırlar sergileyebilir. En önemlisi de onlara bir besin verirken mutlaka taze olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bunun dışında sevimli dostlarınız sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam ederken her türlü ihtiyaçlarını karşılamanın ne kadar önemli olduğunu unutmayın.

Tags :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir