Kedi Bakımı
Kedilerde Diş Kaybı

Kedilerde Diş Kaybı

Kedilerin diş düşürmesi onlarda en sık görülen hastalıklardan olan diş ve diş eti sorunlarının sonucunda görülmektedir. Kediler yaşlanmaya başladıkça diş sorunlarıyla karşılaşmaya başlarlar. Bu durum da onların dişlerini kaybetmesine neden olur. Özellikle yaşlanmaya başlayan kedilerin dişlerinin düzenli olarak kontrol edilmesi herhangi bir sorun varsa erken teşhis etmeye yarayacaktır.

Kedinin dişlerine bakılırken şişme, kanama ya da renk değişimi gözlemlendiyse çok yüksek ihtimalle diş etleri iltihaplanmıştır. Diş hastalıklarının bir diğer belirtisi de ağız kokusudur. Kediler kuru mama yerken ağzından yere tekrar bırakıyorsa ya da mama yerken zorlanıyorsa dişlerinde bir rahatsızlık olduğu tespit edilir. Kedinin yüzünün şişmesi ya da tek taraftan yeme davranışı kedinin diş kaybı sorunu yaşayacağına işarettir.

Kedilerde Diş Düşürmenin Önüne Geçmek İçin Yapılacaklar

Kedilerin diş düşürmesi hayat tarzlarını oldukça olumsuz etkilediği için bunun önüne geçebilmek için yapılacak hususlara dikkat edilmesi önerilir. İnsanlarda olduğu gibi kediler de diş bakımına ihtiyaç duyar. Kedilerin en temel olarak düzenli dişlerinin fırçalanması gerekir. Dişler fırçalanmazsa taş ya da plak oluşumu gözlemlenebilir. Bu gibi etkilerin sonucunda da dişlerini kaybede bilirler. Diş düşmesi ve diş eti hastalıklarının önüne geçmek için kedi sahiplerinin aşağıdaki hususlara dikkat etmesi gerekir;

  • Kedinin dişleri onlara özel olarak üretilmiş kedi diş fırçası aracılığıyla düzenli olarak fırçalanmalıdır. Her fırçalama sonrasında kedinin diş etlerinin rengi kontrol edilmelidir. Diş etinde herhangi bir kanamanın ya da aşınmanın olup olmadığına dikkat edilmelidir.
  • Kedi mama yerken gözlem altında olmalıdır. Mamayı rahat bir şekilde çiğneyip çiğnememesi önemlidir.
  • Kediler veteriner hekime her gittiğinde dişlerinin de kontrol ettirilmelidir. Eğer herhangi bir rahatsızlık varsa erken teşhisi yapılmış olacaktır.
  • Kedinin beslenmesinde kaliteli mamalar kullanıldığından emin olunmalıdır. İçeriğinde kalsiyum ve protein bulunmalıdır. Bu sayede kediler daha güçlü diş ve diş etlerine sahip olacaktır.
  • Kedilere kuru mamalar dışında insanların tükettiği besinlerden verilmemesi gerekir. İnsanların tükettiği besinler kedilerin dişine zarar verir.
  • Kedinin dişine zarar verebilecek herhangi bir oyuncak ya da nesneden uzak durulmalıdır.

Kedilerin Diş Bakımı

Kedilerin diş düşürmesi önemli bir sorun olduğu için bakımının iyi bir şekilde yapılması önemlidir. Kedilerin yavruluk döneminden beri düzenli olarak dişlerinin fırçalanması gerekir. Kedilerin yetişkinlik döneminde erken diş dökmeye başlamaması için yavruluk döneminde diş fırçalamaya alışmaları gerekir. Böylece uzun süre diş dökme sorunu yaşamazlar. Kedilere özel diş fırçası ve diş macununu kullanmak da önemlidir. Kedilerin ağız yapısına en uygun malzemeleri kullanmak gerekir. Bunun için bir veteriner hekime danışmak iyi olur. Kedinin ağız bakımı için aynı zamanda ağız bakım jelleri ve ağız bakım spreyleri de kullanılabilir. Bu ürünler ağız içerisinde bakteri oluşumunun büyük oranda önüne geçecektir. Bu sayede hem diş ve diş hastalıklarıyla karşılaşılmaz hem de düş düşürme gibi sorunlar gözlemlenmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir