Kedi Davranışları
Kedilerde Aşırı Miyavlama Nedenleri

Kedilerde Aşırı Miyavlama Nedenleri

Her canlının farklı bir sesi ve iletişim yöntemi vardır. Kedilerin çıkardıkları ve iletişim kurdukları ses ise miyavlama sesidir. Her kedinin ara sıra miyavlaması ve miyavlamaya benzer sesler çıkarması normaldir. Fakat bazen miyavlama normale göre çok daha sık, daha yüksek veya alçak ses ile ve farklı tonlarda yapılmaktadır. Bu tarz bir miyavlama muhtemelen kedinizin bir şey anlatmak istemesinden kaynaklanmaktadır. Bir istek veya bir sorun bu miyavlamaya neden olabilir.

Özellikle yavru kedilerde aşırı miyavlama yetişkin olanlara göre daha sık görülür. Yavru kedinin iletişimi daha yeni öğreniyor olması, daha fazla yardıma ihtiyaç duyuyor olması ve birçok ihtiyacını kendi gideremiyor olması bunun sebepleri arasındadır.

Yavru Kedilerde Aşırı Miyavlama

Yavru kedilerde aşırı miyavlamanın en büyük sebebi açlıktır. Özellikle ilk 2 ay içerisinde yavru kediler anne sütü ile beslenir. Bu ilk 2 ayın özellikle ilk birkaç haftasında ise gün içerisinde birçok kez anne sütü almaları gerekir. Kendileri anne memesine rahat ulaşamadıklarından bir yardım ve talep çağrısı olarak miyavlarlar. Beslenme zamanları küçük bir süre bile geçmiş olsa bu miyavlama görülebilir. Genellikle kısık sesli ama sürekli bir miyavlama söz konusudur. Bu annesine beslenme ihtiyacı olduğunu ifade eder.

Yavru kedilerde miyavlama aynı zamanda bazı sorunlarında habercisi olabilir. Birçok sağlık sorununda ve ağrı veren durumda miyavlama söz konusu olmaktadır. Yavru kedilerde özellikle sindirim sistemi problemleri, iç parazit kaynaklı rahatsızlıklar, kabızlık ve ishal, solunum sistemi enfeksiyonları sık olarak görülür ve bu durumlarda kediniz kendisini ifade etmek için miyavlayabilir.

Yalnızlığı da bu konuda dile getirmeden olmaz. Yavru kediler uzun süre yalnız kalmayı sevmezler. Uzun bir süre boyunca yalnız kaldıklarında miyavlama durumu söz konusu olabilmektedir.

Kedilerde Miyavlama Nedenleri

Kedilerde miyavlama nedeni derken aslında normal göre daha fazla olan miyavlamadan bahsetmekteyiz. Öncelikli olarak bunun birçok nedeni olabilir. Yetişkin kedilerde aşırı miyavlama davranışsal sorunlar, psikolojik sorunlar, ağrı hissi ve hastalıklar nedeni ile olabilmektedir.

Öncelikli olarak kedinizin sevgiye ihtiyacı her zaman vardır ve yalnız kalmayı sevmez. Kendisini sevdirmek istediğinde yanınıza gelerek sevimli sesler çıkarabilir. Aslında bu durum aşırı miyavlamanın en sevimli nedenidir. Onunla vakit geçirmenizi, onunla oyun oynamanızı isteyebilir. Öncelikli olarak bunu düşünmenizde fayda var.

Yukarıda söylediğimizin tam tersi bir tepki olarak miyavlama söz konusu olabilmektedir. Yalnız ve ilgisiz kaldığında genellikle bu durum ortaya çıkmaktadır. Gün içerisinde aile bireyleri ile olmayan ve yalnız kalan kedilerde daha çok görülür. Yine aşırı stres, aşırı heyecan veya korku bu nedenler arasındadır.

Bunların dışında kedinizde herhangi bir sağlık sorunu varsa aşırı miyavlama görülebilmektedir. Tüm sağlık sorunlarında bunu görmemiz mümkündür. Özellikle şiddetli ağrıya sebebiyet veren sağlık sorunlarında inleme ya da ağlama tarzında bir miyavlama söz konusudur.

Kediniz normal göre farklı bir ses tonu ile veya daha sık miyavlıyorsa bir talebi, isteği veya sıkıntısı olduğunu düşünmelisiniz. Kedileri ile iyi bir bağ kuran kedi sahipleri çoğunlukla nedeni anlayabilir. Yine de veteriner hekimlerden bu konuda yardım alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir