Kedi Bakımı
Kedilerde Ağız Kokusu

Kedilerde Ağız Kokusu

Kedi sahipleri bazı dönemlerde kedimin ağzı kokuyor, kedimin ağzı neden kokuyor şeklinde araştırma yapmaktadır. Bu konuda başlangıç aşamasındaysanız endişelenmenize gerek yoktur ancak ağız kokusu sürekli devam ediyorsa bir veterinerden destek almanız doğru olacaktır. Bu yazımızda kedilerde ağız kokusu nedenleri ile yapmanız gerekenleri sıralıyor olacağız. Evcil dostlarınızı sadece beslemek aslında onlar için sorumluluk aldığınız anlamına gelmiyor. Herhangi bir sağlık sorununda hızlıca aksiyon alarak daha sağlıklı bir şekilde yaşamalarını sağlamanız gerekir.

Kedilerde Ağız Kokusu Nedenleri

Kedinizin tükettiği besinler ağız kokusuna neden olabilir. Örneğin bozulmuş gıdalar veya kötü kokulu yiyecekler, kedilerde ağız kokusu nedenleri arasındadır. Geçici bir durum olsa da tercih edeceğiniz besinlerin her zaman önemli olduğu unutulmamalıdır.

Kedinizdeki diş ve diş eti hastalıkları da ağız kokusuna davetiye çıkarabilir. Bu gibi durumlarda plak ve tartar oluşumu da gözlemlenecektir. Yapmanız gereken şey her zaman kaliteli mamalarla beslemek ve mutlaka veteriner kontrolünden geçirmektir. Elbette kedinizin ağız ve diş sağlığını korumak için ağız bakım yöntemlerini uygulamanızda yarar var.

Kedilerdeki ağız kokusunun bir diğer nedeni, ciddi sağlık problemleridir. Solunum yolu hastalıkları, dermatolojik rahatsızlıklar, böbrek hastalıkları ya da karaciğer sorunları nedeniyle patili dostunuzun ağzı kokabilir. Böyle bir durumdan şüphelendiğinizde doğrudan veterinere ulaştırmanız gerekir.

Kedinizdeki ağız kokusunun teşhisi için veteriner hekim kontrolü şarttır. Teşhisin ardından tedavi basamaklarını sizlerle paylaşacak olan veterineriniz ayrıca beslenme şekli ve yapılması gereken egzersizler hakkında bilgi verecektir.

Kedilerde Ağız Kokusuna Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Kedinizde iştahsızlık ve kusma gibi sorunlar gözlemleniyorsa mide rahatsızlığı yaşıyor demektir. Bu durumda da yine ağız kokusu yaşanabilir. Dişlerdeki aşırı tartar, renk değişimi ve enfeksiyonlar da yine ağız kokusuna neden olacaktır. Bu yüzden diş ve diş eti bakımını düzenli olarak yapmanızda fayda var. Yavru kediler ise oynadıkları maddelerden ya da yedikleri besinlerden dolayı geçici ağız kokusu problemiyle karşılaşabilir.

Sonuç olarak kedimin ağzı kokuyor şeklinde bir araştırma yapacak olursanız bu bilgilerle karşılaşabilirsiniz. Asıl önemli olan durum, vakit kaybetmeden veterinere ulaştırmak ve sorunun kaynağını tespit edebilmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir