Kedi Davranışları
Kediler Neden Kutuları Sever?

Kediler Neden Kutuları Sever?

Birçok kedi sahibi ‘kediler neden kutuları sever’ sorusunun yanıtlarını merak ediyor. Örneğin patili dostunuzu evde boş bir kutu ile baş başa bıraktığınızda kediniz hızlıca kutunun içine girecektir. Peki kediler neden kutu ya da buna benzer kapalı ekipmanlarla vakit geçirmeyi seviyor? Bu sorunun detaylı yanıtlarını sizler için paylaşıyoruz.

Kutu Sayesinde Sıcak Bir Ortam Oluşuyor

Kediler vücut ısısını koruyabilmek için küçük ortamları sever. Evet, kutular size küçük görünebilir ve ama patili dostunuz için çok güzel bir ısınma yeridir. Yani karton kutuların büyük veya küçük olması onlar için bir şey ifade etmiyor. Vücut sıcaklıklarını korudukları sürece mutlu ve stressiz bir şekilde yaşayabilirler. Bu konuda bir öneride bulunabiliriz. Evde kedi beslemiyorsanız, apartman kapısı girişine veya bir parka, kutudan ev tasarlayıp bırakabilirsiniz. Sokak kedileri bu sayede kendileri için hazırlanan bu sıcak yuvada yaşam sürdürebilir.

Kutular Kedilerin Stresini Azaltıyor

Kediler kutuları bazen saklanmak için kullanır. Bu sayede stres seviyesini azaltabilirler. Bu konuda bir örnek verecek olursak; eve yeni bir kedi getirdiğinizi düşünelim. Yeni kediyi kabullenme aşamasında patili dostunuzun bir kutuda vakit geçirmesini sağlamanızı öneriyoruz. Kediniz burada vakit geçirerek stres seviyesini ve kaygılarını azaltacaktır.

Kediler genelde gergin canlılardır. Yani dışarıdaki hayatın kendileri için güvenli olduğuna karar verene kadar herhangi bir yerde saklanmak isteyebilir. Özellikle de kutu gibi ürünler onların bu ihtiyaçlarını rahatlıkla giderebilmektedir. Doğada da bu durumun pek çok benzeri vardır. Bazen ağaç tepelerinde bazen de mağaralarda köşesine çekilen kedileri görmek mümkündür.

Uyumak için Harika Bir Alan

Karton kutular, kedilerin rahat bir şekilde uyumasını sağlayan güzel bir alan. Yukarıda da paylaştığımız üzere, kendilerini güvende hissettikleri yerlerde vakit geçirmeyi seven kediler, kutu içerisinde derin bir uykuya dalabilir.

Kediler Her Zaman Güvende Olmak İster

Karton ya da farklı malzemelerden tasarlanan kutuların kediler için güvenli bir ortam olduğunu söylemiştik. Güven konusu aslında onların güvende olma içgüdülerinden kaynaklanmaktadır. Bir örnek üzerinden devam edecek olursak; kediler güvenli ortamlarda saklanarak avına görünmeden avlamak amacıyla bu tür yerleri tercih eder. Sadece gizlenmek ya da kendini güvende hissetmek için değil, ideal bir avlanma alanı olan kutuları işte bu yüzden tercih ederler.

Bildiğiniz üzere kutuların çevresi kapalıdır. Bu durumda çevreden gelebilecek herhangi bir saldırıdan da kendilerini korumak için kutuda vakit geçirmeyi seven kediler özetle güvende olma içgüdüleri nedeniyle kutuları tercih etmektedir. Bu duruma şahit olmak için evde beslediğiniz kediniz için sadece bir adet kutuyu, yaşam alanının herhangi bir bölgesine bırakmanız yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir