Kedi Sağlığı
Kediler Neden Kusar?

Kediler Neden Kusar?

Kediler neden kusar, kedilerin sıklıkla yaşamakta oldukları bir problem olması sebebiyle merak edilmektedir. Pek çok kişi farklı dönemlerde kedilerin istifra ettiklerine denk gelmiştir. Özellikle kedi sahipleri tarafından endişe duyulan ve sebebi hakkında araştırma yapılan bu konu birbirinden farklı taleplerde bulunabilir. Kedilerin kusması bazen herhangi bir problem içermese de gözetim altında tutulması gereken bir durum haline gelmektedir. Çünkü baz durumlarda kedilerin kusması altında yatan çok daha ciddi bir hastalığa işaret edebilir. Kendini sürekli olarak kusuyor ve bu ara gittikçe kısalıyorsa hiç vakit kaybetmeden uzman bir veteriner hakime danışmanın şiddetle tavsiye edilir. Eğer kediniz herhangi bir hastalık sebebiyle kusma problemi yaşıyorsa bu hastalığın erken teşhis edilmesi tedavi için oldukça önemlidir.

Kedilerin Kusma Sebepleri

Kedilerin kusma sebepleri birbirinden oldukça farklı şekilde bulunabilir. Bu sebeplerin en başında genellikle mama değişimi gelmektedir. Ağırlıkla kuru mama ile beslenmesi gereken kediler mamalarını değişikliği yaşandığı durumlarda sindirim problemleri yaşayabilir. Kedilerde yaşanmakta olan sindirim problemi bazı durumlarda kusma ile sonuçlanan bilmektedir. Ayrıca kuru mama ile beslenen kedilerin hazır gıda gibi farklı besinler ile beslenmesi de sindirim yolları açısından tehlikeli olacaktır. Eğer kediniz mama sebebiyle kusuyorsa bu durumda doğru mama tüketmediği gözükmektedir. Bu durumlarda kedinizin mamasını değiştirerek kusması sebeplerini ortadan kaldırmış olursunuz. Kediniz yabancı bir besin sebebiyle istifra problemi yaşıyorsa öncelikle ona dokunan besinin tespit edilmesi gerekmektedir. Kediler bazı durumlarda kesinlikle tüketilmemesi gereken nesneleri de yiyebilir, bu besinlerin tüketimi de kediler neden kusar sorusuna cevap olarak verilebilir. 

Özellikle bir takım bitki türleri kedilerden kesinlikle uzak tutulması gereken bitkiler olarak bilinir. Oldukça meraklı canlılar olan kediler, bu bitkileri tüketebilir. Bu sebeple kediler kustuğunda muhakkak bir veteriner hekime danışılması gerekmektedir. Çünkü kusmanın altında yatan sebep kedinizi zehirlenmiş olması olabilir. Kediler neden kutan sorusuna verilebilecek bir diğer cevap ise kedi parazitedir. Kedilerin bağışıklıklarının düştüğü süreçlerde kolay şekilde kapabilecekleri parazit kusmalarına sebep olabilir. Kediniz kedi paraziti dolayısıyla kusma problemi yaşıyorsa bu durumun çözümü için parazitin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Parazitli ortadan kaldırılması veteriner hekim gözetiminde ilaç tedavisi ile gerçekleşmesi gereken bir durumdur. 

Kedilerin kendilerini yalamaları sonucunda aralarında biriken tüy yumağı da kusmalarına sebep olabilir. Günün uzun bir vaktini kendilerini temizlemeye ayıran bu canlılar tüyleri ağızlarında biriktirmeleri durumunda bir tüy yumağı oluşturmaktadır. Eğer bu tüy yumağı kediler tarafından yutulursa, kusmaya neden olabilir. Kusma sebeplerinin arasında mide tıkanması gibi ciddi rahatsızlıklar da bulunabilir. Yuttukları yabancı isimler sebebiyle mide tıkanması yaşayan kediler sindirim sistemi problemi yaşayacak ve istifra edecektir. 

Kedilerin Kusması Normal Bir Durum mudur? 

Kediler sık aralıklarla kusma problemi yaşayabilir. Kediler neden kusar sorusunun cevabı ne olursa olsun, normal karşılanabilecek bir durum değildir. Sık aralıklarla istifra problemi yaşayan kedilerin en kısa süre içerisinde veteriner hekime muayene ettirilmesi gerekir. Tüy yutması gibi doğal sebeplerden kaynaklanmayan kusmalar tedavi edilmesi gereken bir hastalığın habercisi olabilir. Eğer kedinizin kusma problemi evde doğal yöntemler yardımıyla geçmiyorsa bu durumda da kediniz bir hastalıkla savaşıyor olabilir. Bu gibi durumların tamamında kedilerin vakit kaybetmeden veteriner hekime götürülmesi gerekir. Veteriner hekim kedinizin kusmasının altındaki sebepleri yaptığı testler yardımı ile anlayacaktır. Kedinizin tedavi edilebilmesi için hastalığımın en erken şekilde teşhis edilmesi oldukça önemlidir.

Tags :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir