Kedi Beslenmesi
Kediler Neden Çim Yerler?

Kediler Neden Çim Yerler?

Kediler neden çim yer hem kedi sahiplerini hem de sokaktaki kedileri gören kişilerin merak ettiği konulardan biridir. Bununla birlikte kedilerin çim yedikten sonraki kusma davranışı görülebilir. Bu davranışları da kedilerin kusmak için mi çim yediği sorusunu düşündürtür.

Kedilerin Çim Yeme Nedenleri

Kedilerin çim yedikten sonra kusma davranışını göstermek onlar için bir problemmiş gibi görülebilir. Fakat aslında çim nedeniyle kusmaları bir problem değildir. Bununla birlikte çim yemek sağlıksız bir davranış değildir. Kediler neden çim yer konusuna bakıldığı zaman aslında sağlıkları için çim yeme isteği olduğu söylenebilir. Kedileri vücutlarında gerekli olmayan bazı maddeleri atmakta görevli olan enzimleri kendi başlarına üretemeyebilir. Bu nedenle kusmalarına yardımcı olan çim bu sindiremedikleri maddeleri vücutlarından atmalarına neden olur. Kediler ev ortamında yaşasa da bu durum geçerli olacaktır. 

Kedilerin dış ortama erişimine bağlı olarak kuşları, fareleri ve böcekleri avlayabilir. Fakat kediler avladıkları canlıları sindirip sindirmeyeceğini bilemez. Bu nedenle yakaladıkları avların hepsini tüketirler. Bunun sonucunda ise pek çok sindirim problemleri ile karşılaşabilirler. Kediler çimi yedikten sonra kusmaları aslında onlar için hiç de sağlıklı olmayan şeyleri atmalarına yardımcı olur. Bu şekilde vücutları tamamen temizlenir ve kendilerini bu şekilde daha iyi hissedebilirler. Bu gibi nedenlerden dolayı kediler çim yer. Aynı zamanda bu davranışı köpekler de yapar. Bu iki canlı türü vücutlarını aldıkları zararlı maddeleri atabilmek için bitki yemeyi tercih etmektedir. Bu davranış aslında onlarda içgüdüsel olarak vardır. Sokakta yaşayan kediler de aynı şekilde çim yiyerek kendilerini kustururlar.

Çimin Kediler Üzerindeki Etkisi

Kediler neden çim yer sorusu yanıtlandıktan sonra çimin kediler üzerindeki etkisi de merak edilmektedir. Aslında bu işin sırrı içerisinde yer alan suda gizlidir. Yani çimin içerisinde folik asit bulunmaktadır. Folik asit ise insanlar için ne kadar değerliyse aslında kediler için de o kadar değerlidir. Kedilerin vücudunu düzgün bir şekilde çalışmasını destekleyen bir vitamindir. Folik Asit aynı zamanda hemoglobin üretiminde de sorumlu olan bir vitamindir. Hemoglobin ise kana oksijen sağlar. Çim aslında doğal bir kabız gidericidir. Bu nedenle kedilerde ve köpeklerde sindirim problemlerine çok iyi geldiği söylenmektedir. Kediler kendilerini yalayan canlılardır. 

Bu nedenle sürekli olarak tüylerini yutar ve midelerinde tüy birikir. Bu ise sindirim sisteminde belli işlevsel sorunları ortaya çıkarır. Sindirim sistemi tıkandığı zaman zararlı olan maddeler vücutlarının atılamaz. Bu gibi durumlarda ise çim yemek onların en büyük yardımcısı olmaktadır. Çimin sindirimde nasıl bir işlevi olduğu tam olarak bilinmese de kediler için oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Kediler midelerinde ters bir durum hissettikleri zaman kusabilmek için etrafında çim arayışına girebilir. Bu nedenle aslında belli zamanlarda kedileri bahçeye çıkartmak iyi olabilir. Aynı zamanda kediler ihtiyaç duydukları kadar çim yer. Yani içgüdüsel olarak ne kadar ve ne zaman çim yemeleri gerektiğini bilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir