Kedi Davranışları
Kediler Neden Birbiriyle Kavga Eder?

Kediler Neden Birbiriyle Kavga Eder?

Kediler neden birbiriyle kavga eder sorusunu neredeyse her kedi sever merak etmiştir. Özellikle evde birden fazla kedi varsa pek çok nedenden dolayı kavga edebilirler. Kıskançlık, bölgeyi sahiplenme isteği gibi nedenler kedilerin en büyük kavga nedenlerinden biridir. Kedilerin kavga etmesiyle birlikte kavgalarının nasıl ayrılacağı da önemlidir. Bunun için aslında kişiler kendi kedilerini tanımalıdır. Kedinin sakinleşmesi için birkaç yöntem denenmelidir. Kedi bir diğer kediyle kavga etmeye başladığı zaman sakinleştirilmezse sahibine ya da etrafında bulunan diğer canlılara da saldırabilir. Bu durumlarla karşılaşmamak için kediyi iyi tanımak ve sakinleştirme yöntemleri oluşturmak önemlidir.

Kediler Neden Kavga Eder?

Kediler neden birbiriyle kavga eder konusunun çok fazla nedeni vardır. Kedilerin en çok kavga ettiği nedenlerden ilki sahiplenme duygusudur. Kediler bulundukları bölgeyi koruma içgüdülerine sahiptir. Bu nedenle bölgelerini ve kendilerini tehdit altında hissettikleri zaman diğer kedilerle kavga edebilir. Bazı durumlarda çiftleşme nedeniyle 2 tane erkek kedi birbiriyle kavga edebilir. 

2 kedi birbirini hiç tanımıyorsa aynı ortamda tek başlarına bulunmamalıdır. Özellikle eve yeni gelen diğer kediden tehdit algılayabilir. Bu nedenle yeni kedi sahiplenecek kişiler kedilerini yavaş yavaş birbirine tanıtmalıdır. Saldırgan halleri durulduktan sonra ve sakinleşmeye başladıktan sonra yeniden kedi diğer kediyle aynı ortama getirilebilir.

Kedinin kısırlaştırılmaması ve bu nedenden dolayı kızgınlığa girmeleri kedilerde saldırgan hareketlere neden olabilir. Kedilerin hormonları üst seviyeye çıktığı zaman enerjilerine hakim olamazlar. Bunun sonucunda başka bir kediye saldırabilir. Kediler bulundukları ortamda ve bölgeleri olarak sahiplendikleri ortamda farklı bir koku algıladığı zaman da saldırgan davranışlar sergileyebilir. Bu durumda sadece başka kedilere değil kendi sahiplerine de pati atabilir ya da saldırabilir. Kediler sadece başka kedilerle kavga etmez, başka canlılarla ve insanlarla da kavga edebilir. Bu gibi durumlarda kediyi strese sokan durumları ortadan kaldırmak gerekir. 

Kedilerin Kavgası Nasıl Önlenir?

Kediler neden birbiriyle kavga eder sorusuna yanıt verdikten sonra önemli olan diğer durum da kediler arasında olan kavgayı önlemek için yapılacaklardır. Normalde kediler kavga ederken onlara müdahale etmek çok önerilmez. Fakat kediler birbirini yaralayacak duruma geldiyse dışarıdan bir müdahale gelmediği takdirde daha kötü sonuçlarla karşılaşılabilir. Kavgayı ayırmak için araya giren kişi kediler arasında bir kıskançlık oluşturmamak amacıyla iki tarafa da eşit davranmalıdır. 

Kavga sırasında onların dikkatini dağıtmak için ilgi duyduğu sesleri dinletmeye ve en sevdikleri oyuncakları onlara göstermek gerekir. Kavga eden kediye hiçbir şekilde fiziksel ya da sözlü şiddet uygulanmamalıdır. Kızmak kedileri daha çok sinirlendirebilir. Bu gibi durumlarda kediler ayırmak isteyen kişiye tüy kabartabilir ya da tıslayabilir. Bu davranışlar da kedinin sakinleşmesi yerine onun daha fazla sinirlenmesine neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir