Kedi Bakımı
Kediler Nasıl Taranır?

Kediler Nasıl Taranır?

Kedi nasıl taranır sorusuyla ilgili kedi sahipleri pek çok araştırma yapmaktadır. Öncelikle yavru kedinizin bakımı yapılırken ağız hijyeni ve tırnak temizliğine de dikkat edilmesi gerekir. Buna ek olarak tarama sırasında sabırlı olmanız ve minik dostunuza nazikçe davranmanız da önemlidir. Gündelik yaşamlarının çoğunu kendine bakım yaparak harcayan kediler için aslında birtakım sorumlulukları almanız önemlidir. Şimdi sizlere kedi nasıl taranır sorusunun yanıtlarıyla beraber kedi tarağı ve kedi tarağı tavsiyesi hakkında bilgiler paylaşıyor olacağız.

Kedilerde Tüy Bakımı için İhtiyacınız Olan Ekipmanlar

Uzun tüylü kediler her gün veya haftada birkaç defa taranmalıdır. Kısa tüylü kedinizi ise haftada 1 defa taramanız yeterlidir. Kediler nasıl taranır sorusunun yanıtlarına geçmeden önce bu işlem için kedi tarağına ihtiyacınız olacaktır. Kediniz kısa tüylüyse plastik bir tarama fırçası yeterlidir.

Yavru Kedilerde Tüy Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Yavru kedinizi düzenli bir şekilde fırçalarsanız kene ve pire gibi parazitleri kontrol altına alabilirsiniz. Bu sayede midesinde birikecek tüy yumaklarını da önleyebilirsiniz. Şimdi maddeler halinde kedinizi nasıl fırçalamanız gerektiğini paylaşıyoruz;

  • Taramaya başlamadan önce alışması adına nazikçe davranmanız gerekiyor.
  • Dökülen tüyleri hızlıca ortamdan uzaklaştırmanız şart. Çünkü yavru kediler dökülen tüyleri aniden yutmaya başlayabilir.
  • Kedinizdeki küçük düğümlerin açılması adına ilk önce tüylerin uzama yönüne doğru daha sonra da ters yöne doğru taramalısınız.
  • Kedinizin tüylerini taradıktan sonra oyun oynayarak mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Kedilerde tüy dökme dönemi genelde ilkbahar ve yaz mevsimleridir. Bu yüzden dikkatli ve düzenli bir şekilde fırçalayarak gün içinde huzurlu olmalarına olanak tanıyabilirsiniz. Kedinizin tüyleri eğer çok karışmış ise iyice fırçalamanız gerekecektir. Ancak fırçalama işlemi 5-15 dakika arasında olmalıdır. Aslında tüm kediler fırçalanmayı sever fakat isteksizse zorla fırçalama yapmanız önerilmez.

Bazı kedilerin tüyleri zamanla matlaşabilir. Bu durumda düğüm olmuş tutamlar halinde tüylerle karşılaşabilirsiniz. Eğer böyle bir tüylenme varsa sabırla fırçalamaya devam etmeniz gerekiyor. Fırçalama sırasında tüyleri düğümün alt kısmından tutmalı ve çekilmesini önleyebilirsiniz.

Tüyleri Uzun Olmayan Kedilerde Tarama

Tüyleri orta uzunlukta olan kedilerle İran kedilerinin tarama işlemleri her gün yapılabilir. Gün içinde sadece birkaç dakikanızı ayırarak tüy yumağı oluşumunu engelleyebilirsiniz. Ancak kullanım için metal ve büyük dişli bir tarak tercih etmenizde yarar var. Çünkü bu taraklar tüy diplerine çok kola ulaşır ve derinlere kadar inebilir. Haliyle kedinizin tahriş olma riskini de engeller.

Kedi Tarağı Önerileri

Kedi tarağı tavsiyesi almak isteyenler eldiven şeklinde tasarlanan taraklardan yararlanabilir. Marka seçiminde True Touch tüy toplama eldiveni, Eastland plastik saplı kedi tarağı fırçası, Trixie çift taraflı yumuşak kedi fırçası, Dr. Sacchi tahta saplı kedi fırçası, Furminatör kısa tüylü kediler için tüy toplayıcı, Zampa tüy toplama fırçası ya da Zoovital Beautyvital tarak tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir