Kedi Bakımı
Kediler Kaçıncı Ayda Kısırlaştırılır?

Kediler Kaçıncı Ayda Kısırlaştırılır?

Kediler kaçıncı ayda kısırlaştırılır konusu özellikle ilk defa yavru bir kediye sahip olan kişilerin en çok merak ettiği konular arasında yer alır. Kedilerin kısırlaştırılıp kısırlaştırılmama konusu aslında hayvan severler tarafından oldukça tartışılan bir konudur. Bir taraf hayvanların üreme hakkının elinden alınmamasını savunurken bir taraf sağlığı için kısırlaştırılması gerektiğini ister. Özellikle evcil hayvanlar diğer hayvanlarla aynı ortamda olamayacağı için kızgınlık döneminde oldukça acı çeker. Aynı zamanda sürekli olarak hamile kalmak kediler için sağlıklı olan bir durum değildir. 

Kedilerde Kısırlaştırmanın Faydaları

Kediler kaçıncı ayda kısırlaştırılır diye bakıldığı zaman bu durum erkek ve dişi kediler için değişiklik gösterecektir. Dişi kediler için kısırlaştırma dönemi 6-7 aylık oldukları zaman gerçekleştirilmelidir. Fakat dişiler için kısırlaştırma işlemi 3 aydan sonra da güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Erkek kedilerde de 6- 7 aylık olarak belirlense de erkeklerin kızgınlık dönemine girdiği belirtileri görüldüğü zaman kısırlaştırmak gerekir. Normalde 6 aylıkken yavru kediler ilk kızgınlık dönemine girerler. Kediler kızgınlık dönemine girdiklerini davranışlarıyla belli eder. Olduğundan daha fazla miyavlamaya başladıysa, koltuklara ya da evdeki mobilyalara sürtünmeye başladıysa kızgınlık dönemine girdiği anlaşılır. Bununla birlikte sırtlarına dokunulduğu zaman kediler çiftleşme duruşuna geçer. 

Dişi kediler kısırlaştırıldığı zaman polikistik yumurta, pirome, kanser, metritis ya da uterus gastalıkları gibi çok çeşitli ve ölüme neden olabilen hastalıkların riski azalır. Bu sayede kediler daha kaliteli bir hayat yaşamaya başlar. Aynı zamanda sürekli olarak kızgınlık dönemine girerek kendilerini kötü hissetmezler. Psikolojik açıdan da oldukça olumlu sonuçları vardır. Erkeklerde ise testosteron hedef edildiği için üremeyle ilgili olabilecek her türlü hastalığın önüne geçilmiş olur. Kediler kısırlaştırıldıktan sonra aslında sadece kedi değil ailenin diğer üyeleri de daha çok rahatlar. Kedinin sürekli miyavlaması, bağırması ya da agresif hareketler sergilemesi evde yaşayan diğer canlılar için de oldukça can sıkıcı bir durum haline gelir.

Kısırlaştırma Sonrası Değişmeler

Kediler kaçıncı ayda kısırlaştırılır konusu dışında merak edilen bir diğer soru da kedilerin kısırlaştırıldıktan sonra hayatlarının nasıl değiştiğidir. Kediler kısırlaştırıldıktan sonra eskisine göre hareketlerinde oldukça fazla yavaşlama görülür. Daha sakin bir kedi haline gelirler. Gün içerisinde hareket edip oynamak yerine daha çok uyurlar ya da uzanırlar. Belli dönemlerde enerjileri geldiğinde aniden kalkıp sahipleriyle oyun oynamak isteseler de genel olarak yatıp uyumak isterler. Bununla birlikte kısırlaştırılmış olan kedilerin beslenme düzenleri çok büyük oranda değişir. Kısırlaştırılmış kedilere özel mamalar tüketilmelidir. Bu mamaların yağ içeriği diğerlerine göre daha düşüktür. Bunun nedeni ise kısırlaştırılmış olan kedilerin daha az hareket etmeleridir. Eğer yüksek kalorili mamalar tüketirlerse çok kısa sürede fazla kilo alabilirler. Fazla kilo ise kedilerde obeziteye neden olur. Obez olan kedilerin diğer hastalıklara yakalanma riski de yükselir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir