Kedi Bakımı
Kediler Diş Döker mi?

Kediler Diş Döker mi?

Kediler diş döker mi konusu kedi severlerin ilgisini çeken bir sorudur. Burada bir kedinin yaşamsal faaliyeti boyunca sahip olduğu genetik süreçlerin bilgi yönüyle bilinmesi faydalı olacaktır. Kedilerin diş ve ağız bölgesindeki oluşum doğumdan itibaren farklı evrelerden meydana gelir. Bu da süreçte insanlarda olduğu gibi belirli aralıklarla diş kayıplarının yaşanmasına ve yerine yeniden diş oluşumu gözlemlenmesine neden olacaktır.

Kediler Neden Diş Döker?

Kediler diş döker mi konusu farklı açılardan ele alınabilir. Kediler bünyeleri hassas varlıklardır. Düzenli olarak bakımının uygulanması gerekir. Önemsenmediği takdirde diş etlerinde iltihaplanma, şişme ve yer yer kanama meydana gelebilir. Bu kedinin; dişleri ve diş etlerinde renk değişimine neden olabilmektedir. Kediler gelişimsel süreçte diş dökme ve diş kaybı yaşamı aşamasında belirli etkilerle bu durumu fark ettirirler. Özellikle kuru mamaları yemeye başlayabilirler. Yüzlerinde belirli oranda şişkinlik gözlemlenebilir. 

Kedilerde oluşabilecek diş kayıplarına önleyebilmek için düzenli olarak diş fırçalamasının yapılması ve kontrolünün sağlanması gerekir. Diş etleri ara ara kontrol edilerek renkte bir değişim olup olmadığı, arka planda farklı bir hastalığın bulunup bulunmadığı fark edilebilir. Kedi mamasını yerken herhangi bir problem yaşıyor mu, yemede sorun mu çekiyor? buna dikkat edilebilir. Süreçte her cisimlerle oynamasına engel olunabilir. Kediler için ayarlanmış ve özel olarak üretilmiş mamalar dışında farklı yiyeceklerle sürekli olarak beslemeye çalışmakta diş kayıp yaşamasına sebep olabilecektir.

Kediler diş döker mi sorusuna yönelik olarak verilecek her bir cevap hayvan severlerin ilgisini çekiyor. Kedilerin diş bölgelerinde düzenli olarak bakım yapılmalıdır. Ağız bakımı için kullanılan ve kediler için üretilmiş özel diş fırçası, diş macunu ve özel bakım jelleri bu sürecin daha sağlıklı halde geçirilmesini sağlayacaktır. Gelişimsel süreç dışında farklı etkenlerden kaynaklı olarak diş kaybı yaşayan kediler için evde alınabilecek önlemlerin dışında veteriner kliniklerinde de bakım yapılabilir. Kedilerin diş bölgesinde insanlarda olduğu gibi plak ve taş oluşumu meydana gelebilir. Bu ilerleyen süreç dişlerinin kaybedilmesine neden olacaktır. Kedinin diş kaybının önüne geçmek amacıyla diş eti problemleri yaşamasına da engel olabilmek için düzenli olarak fırçalamasının yapılması gerekmektedir.

Kedide Kalıcı ve Geçici Diş Süreci

Kedilerde ilk diş oluşumu süt dişi ile meydana gelir. Bu doğduktan sonra yaklaşık 1 hafta ve 15 gün içerisinde oluşmaya başlar. Kedideki süt dişi oluşumunun dökülmeye başlaması yaklaşık olarak 6 aylık bir sürede ulaştıklarında meydana gelir. Genel olarak dişlerindeki değişmeler de 6 aylık olduktan sonra oluşur. Burada bir ayrım yapmak söz konusu olacaksa normal süreçte gelişimsel olarak kedilerin diş dökme yaşı eğer 6 ay öncesinde meydana gelmişse burada anormal bir durum olduğu düşünülebilir. Sürecin bir parçası değil bir hastalığın neticesinde diş kaybı yaşanmış olması muhtemeldir.

Kediler diş döker mi konusuna farklı açılardan bakılmaya çalışıldı. Ele alınan süreçte dişlerin dökülmesinin bir problem olmadığı müddetçe oldukça doğal ve gelişim sürecinde olması gereken bir durum olduğu tespit edildi. Bahsedilen gelişim evreleri dışında farklı bir zamanda gözlemlenen sık ve hızlı diş kaybı arka planda farklı bir hastalığın var olduğunun göstergesi olabilir. Bu anlamda daha doğru bir tespit yapabilmek için uzman bir veteriner ile iletişime geçerek sürecin kontrollü bir şekilde yönlendirilmesi önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir