Kediler
Kediler Çevreyi Nasıl Görüyor?

Kediler Çevreyi Nasıl Görüyor?

Kedilerin dış dünyayı nasıl gördüğüne dair çok sayıda araştırma yapılmıştır. Bu konuda bir analiz yapan grafik sanatçısı Nickolay Lamm farklı uzmanlara danışmış ve bazı bilgiler paylaşmıştır. Öncelikle kedi görüşüyle insan görüşü arasındaki farklılık retinadan kaynaklanmaktadır. Işığa duyarlı olan hücreleri içinde barındıran retinada fotoreseptör adı verilen bir tabaka bulunur. Bu tabakanın görevi, ışık dalgalarını elektrik sinyaline dönüştürmektir. Çubuk ve koni olarak 2 tip hücre bulunduran bu tabakada çubuklar gece ve çevre görüşünden sorumludur. Koni hücreler ise renk algısıyla gündüz görüşünü ortaya çıkarır.

Kedilerde çok sayıda çubuk hücresi bulunmakla beraber koni hücresi az sayıdadır. İnsanlarda ise bu durum tam tersidir. Haliyle kediler geceleri çok iyi bir şekilde görürken renkleri algılayamazlar.

Kedilerde Renk Görüşü Nasıldır?

Kedilerin renkleri algılayamadığı halk arasında yaygın görüşlerden biridir. Fakat bu tamamen yanlıştır. Kediler 3 temel rengi algılayabilir. Mavi, yeşil ve kırmızı renkleri algılamaları, görüş açısında iyi bir yeteneğe sahip olduklarının göstergesidir. Kedilerin kafasını karıştıran pembe ve kırmızı renkler ise görüş açısını olumsuz etkiler. İnsanlar kadar geniş miktarda renk tonu algılayamayan kediler için parlak renkler oldukça can sıkıcıdır.

Kedilerde Görsel Duyarlılık

Kedilerde görsel keskinlik tamamen görüntünün netliğiyle ilgili bir durumdur. Kedilerin görsel duyarlılığı 29/100 olarak bilinir. Bu durumda kediler en çok 6 metre uzaklıktaki cisimleri net olarak görebilir.

Kedilerin Görüş Alanı

Kedilerde görüş alanı, gözlerin sabitliğine bağlı olarak değişebilir. Yani belirli bir noktaya sabitlendiklerinde ne kadarlık bir mesafeyi görebildiği, görüş alanını belirler. Ancak kedilerin görüş alanının insanlara göre daha geniş olduğu unutulmamalıdır.

Kedilerde Gece Görüşü Nasıldır?

Kedilerde gece görüşü merak edilen konular arasındadır. Öncelikle kedilerde gece görme yetisi insanlara göre daha iyidir. Çünkü retinada bulunan çubuk hücrelerinin çok olması, iyi görmelerini sağlamaktadır. Bununla beraber kedilerin gözlerinde retina arkasında farklı bir yapı daha bulunuyor. Tapetum adı verilen bu yapıyla ilgili yapılan araştırmalarda, gece görüşünü desteklediği belirtilmiştir. Yapı içinde yer alan hücreler, ışığı geri yansıttığından çubuk ve koni hücrelerinden ışığın 2 defa geçmesini sağlar. Bu durumda gece görüşü çok daha net olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir