Kedi Bakımı
Kediler Bebek Şampuanıyla Yıkanır mı?

Kediler Bebek Şampuanıyla Yıkanır mı?

Kediler bebek şampuanıyla yıkanır mı pek çok kedi sahibi tarafından merak edilir. Kediler evden çok çıkmayan canlılar olsa da sürekli olarak yere yatan, dolapların üstüne çıkan canlılar oldukları için sahipleri kedileri yıkamak isteyebilir.

Kediler Yıkanır mı?

Kediler bebek şampuanıyla yıkanır mı konusuna bakmadan önce kedilerin yıkanıp yıkanmayacağı pek çok kişi tarafından tartışılan konuya değinmek gerekir. Çünkü kediler kendilerini yalayarak temizleyen canlılardır. Bu nedenle pek çok veteriner tarafından kedilerin yıkanması istenmez. Özellikle suyu hiç sevmeyen kediler zorla yıkanmamalıdır. Çünkü bazı kedilerin en çok korktuğu nesnelerden biri sudur. Onu yıkarak fobileriyle baş başa bırakmak kedileri büyük bir strese sokar ve psikolojilerini boza bilir. Bu nedenle sudan korkan kedileri yıkamamak daha iyi olacaktır.

Kediler ne kadar kendilerini yalayarak temizlese de bazı zamanlarda yıkanmaya ihtiyaç duyabilirler. Kedilerin tüy ve cilt sağlığı açısından yıkanması gerekebilir. Suyu seven ve sudan korkmayan kediler yılda 2- 3 defa yıkanabilir. Hatta dışarıya sürekli çıkarılan ve gezdirilen kediler daha sıklıkla yıkanmalıdır. Çünkü dışarıda bulunan diğer canlılarla temas ettiği zaman çeşitli mikrop ve hastalığı beraberinde getirir. Bu mikroorganizmaları kendini yalayarak vücuduna almamalıdır. Özellikle her dışarıdan geldiğinde kedinin patileri iyi bir şekilde temizlenmelidir. Bu patilerle kumuna girerek tuvaletini yapması kedinin sağlığı açısından sakıncalı bir durum oluştura bilir. Sürekli olarak dışarı çıkan bir kedi 2 ayda 1 yıkanmalıdır. Fakat burada kedinin neyle nasıl yıkandığı önemlidir. 

Kediler Neyle Yıkanmalıdır?

Kediler bebek şampuanıyla yıkanır mı sorusunun yanıtına bakılacak olursa eğer kedinin cilt ve tüy sağlığı değil de genel hijyeni düşünülüyorsa evet yıkana bilir. Eğer evde kedi şampuanı yoksa bebek şampuanı iyi bir alternatif olabilir. Bebek şampuanları bebeklerin narin ve hassas cildine uygun içeriklere sahip olduğu için kedilerde de kullanılabilir. Özellikle göz yakmayan formülü sayesinde kedilerin gözlerini tahriş etmediği için çok tercih edilmektedir. Bebeklerin ne kadar hassas olsa da kedileri yıkamak için en iyi tercih değildir. 

Bebeklerin cilt yapısıyla kedilerin cilt yapısı birbirinden çok farklıdır. Bebeklerin cilt yapılarında cildin yüzeyini korumakta görev alan özel yağ dokuları vardır. Kedilerin cildinde bu yağ dokuları bulunmadığı için sürekli olarak bebek şampuanıyla yıkanmak bir süre sonra tüylerin topaklanmasına ya da yoğun bir şekilde tüy dökülmesine neden olabilir. Eğer kişiler çok zor durumdaysa, kedisini yıkaması gerekiyorsa fakat evde sadece bebek şampuanı varsa iyi bir alternatif olabilir. Fakat kedi şampuanı almak yerine bebek şampuanı almak doğru bir davranış olmayacaktır. Kedi şampuanı kedinin cildine, tüy yapısına uygun bir şekilde üretilmektedir. Cildin esnek, tüylerin yumuşak olabilmesi adına kedi şampuanı kullanılmalıdır. Bebek şampuanı ile art arda kedinin yıkanmaması gerekir. Kedinin cildini kurutarak farklı cilt problemlerine yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir