Genel
Kedi ve Köpeklerde Ekonomik Mama mı, Premium Mama mı Tercih Edilmeli?

Kedi ve Köpeklerde Ekonomik Mama mı, Premium Mama mı Tercih Edilmeli?

Evcil hayvan besleyenler çoğu zaman hangi mama türünün tercih edilmesi gerektiğini bilmeyebilir. Yani kedime hangi mamayı vermeliyim, köpeğim hangi mamayı yemeli gibi soruların yanıtlarını araştırmaktadır. Günümüzde onlarca mama türü bulunmakla beraber her birinin kalitesi ve içeriği farklıdır. Ayrıca mama seçiminde veteriner mamaları da kullanılabilir. Sadece veterinerin önerdiği mamaları kullanarak aslında orta kalitede bir mama seçimi yapabilirsiniz. Bu mamalar, kedi ya da köpeğinizi kontrole götürdükten sonra hastalık teşhisi konulduğunda tavsiye edilen mamalardan oluşmaktadır. Bunun dışında premium ve ekonomik mama çeşitleri de günümüzde satışı yapılan mama türlerindendir.

Ekonomik Mama ve İçeriği

Ekonomik mama çeşitleri et ya da tavukla değil bunların türeviyle üretilen mama türlerindendir. Yani paket üzerinde %100 kuzu, dana veya tavuk eti gibi ibareler yoktur. Ekonomik market ya da petshop’larda bulabileceğiniz bu mamalar ayrıca online olarak satılmaktadır. Sokak kedi ve köpekleri için hayvanseverlerin satın aldığı mama sınıfı olarak da tanımlamak mümkündür. Bazen de sokak hayvanlarını evinde besleyen hayvanseverler tarafından tercih edilirler.

Premium Mama ve İçeriği

Premium mamalar hem kedi hem de köpekler için özel olarak üretilmektedir. İçeriğinde dolgu maddesi olmayan ve tavuk, somon, hindi ve et gibi ürünlerle hazırlanan bu mamaların fiyatları doğal olarak ekonomik mamalara oranla yüksektir. Yüksek besin değeri ve kaliteli içeriğiyle dikkat çeken bu mamaların hayvanların gelişiminde önemli rol oynadığı bilinir. Ek olarak bazı ırkların genetik hastalıklardan korunmasını sağlayan premium mamaların alternatifi bulunmamaktadır. Her markanın farklı içeriklerle ürettiği bu mamaların evcil hayvanlar için tercih edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Köpek ve Kediler için Hangi Mamayı Tercih Etmeliyim?

Sahiplendiğiniz köpek ve kediler için elbette premium mamaları tercih etmeniz gerekir. Sokak hayvanlarını beslemek için ise bütçenize uygun olan mamaları kullanabilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki sokakta yaşayan sevimli dostlarımızın da her zaman kaliteli ve sağlıklı mamalara ihtiyacı vardır. Bu onlara verdiğiniz değeri de gösterecektir. Bildiğiniz üzere sokak hayvanları hastalıklarla mücadelede çoğu zaman başarısız olur. En azından kaliteli mamalarla beslediğinizde bu süreçte onlara destek olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir