Genel
Kedi ve Köpekler Depremi Hisseder mi?

Kedi ve Köpekler Depremi Hisseder mi?

Kedi ve köpekler depremi hisseder mi konusu özellikle deprem bölgesinde yaşayan kişilerin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Bu konu hakkında yapılan araştırmalar sonucunda kedilerin ve köpeklerin depremi hissedip hissetmemesi konusunda net bir sonuç elde edilememiştir. Fakat pek çok hayvan sahibinin bu konu hakkında yaptıkları yorumlar onların depremi hissettiğine yöneliktir. Depremi hissetme durumu her kedide ya da her köpekte aynı derecede olmaz. Hayvanın cinsine, yaşına ve duyularının hassas olmasına göre bu durum değişiklik gösterebilir. Hatta aynı cinsteki hayvanlar depremi aynı derecede hissetmeyebilir. 

Kediler Depremi Hisseder Mi?

Kedi ve köpekler depremi hisseder mi konusu bakılırken ilk olarak kedilerden bahsetmek gerekir. Kediler insanlardan daha hassas duygulara sahiptir. Bu nedenle çevrede meydana gelen durumları çok daha iyi ve hızlı bir şekilde algılayabilmektedirler. Deprem sismik titreşimler aracı ile oluşan bir doğal afettir. Kediler ise bu titreşimlerden dolayı depremi insanlardan daha önceden hissederler. Bununla birlikte dünyanın çok farklı yerinde pek çok kedi sahibi depremden önce kedilerinin çeşitli tepkiler verdiğini ve onları uyarmaya çalıştığını söyler. 

Depremden önce kediler kendilerine güvenli bir alan arayışına girip eğer varsa yavrularını bu alana taşımak gibi davranışlar sergilemektedir. Deprem dışında da bu davranışı gerçekleştiren kediler yavruları olmasa da depremi hissettikleri zaman kendileri için güvenli bir alan ararlar. Kediler depremi öncesinde belirli tepkiler vermese de aniden güvenli alan arayışına girdikleri zaman deprem hissettikleri söylenebilir. Fakat her zaman bu davranışları depremle bağdaştırmak yanlış olacaktır. Çünkü bazı kedilerde psikolojik kadar fiziksel rahatsızlıklar olduğu zaman kendilerini güvenli bir alana atmak isteyebilirler. Bu nedenle kedilerin her tepkisini depreme yormak doğru olmayacaktır.

Köpekler Depremi Hisseder Mi?

Kediler köpekler depremi hisseder mi sorusunda köpekler incelenecek olursa aslında köpeklerin pek çok duyu organı diğer canlılara göre daha hassastır. Bu sebeple köpekler depremden önce havada oluşan gaz kokuları, sismik dalgaları ve düşük frekansta titreşimleri daha hızlı bir şekilde algılaya bilmektedir. Hassas duyu organları sayesinde bu durumda oldukça normal kabul edilir. Köpek sahipleri depremden önce köpeklerinin huzursuz tepkiler verdini söylerler. 

Genelde daha yüksek şiddetli depremlerde bu tepkileri veren köpekler her depremde aynı tepkileri vermeyebilir. Aynı zamanda köpeğin cinsine, depremin uzaklığını ve şiddetine göre de tepkileri değişebilmektedir. Köpekler depremden önce yeri eleyerek kazma, koklama, uluma, saklanma ya da havlama gibi davranışlar sergileye bilir. Fakat bu davranışları sadece deprem için sergiliyor demek yanlış olacaktır. 

Aynı zamanda depremden sonra fiziksel ve psikolojik durumlar kedi ve köpekler üzerinde de oldukça etki bırakır. Bu nedenle depremden sonra kedi ve köpekler kesinlikle veteriner hekime giderek fiziksel olarak muayene edilmelidir. Eğer herhangi bir travma oluştuysa bir an önce tedavi edilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir