Kedi Davranışları
Kedi Tırmalama Tahtası Almak Önemli mi?

Kedi Tırmalama Tahtası Almak Önemli mi?

Kedi tırmalama tahtası almak önemli mi sorusu ilk defa kedi sahiplenecek olan kişilerin merak ettikleri bir konudur. Evde kedi besleyen kişiler için üretilmiş çeşitli kedi ekipmanları bulunur. Bu ekipmanlar sayesinde kedinin mevcut enerjisini daha doğru değerlendirebilmesi sağlanır. Bir kısmı kedilerin eğitimi içinde kullanılır.

Kedi Tırmalama Tahtası Önemli midir?

Kedi tırmalama tahtası almak önemli mi konusu kedi sahipleri tarafından merak edilirken böyle bir ürüne ihtiyaç var mı sorusu akla gelmektedir. Kediler yaradılıştan kaynaklı olarak oldukça enerjik varlıklardır. Günlük olarak harcamaları gereken enerjiyi çeşitli aktiviteler yoluyla gerçekleştirirler. Kediler için üretilmiş pek çok farklı marka ve modelde oyuncaklar bulunur. Kediler için üretilmiş, çevre dostu, hayvanın sağlığına zarar vermeyen ürünlerde yer alır. Kediler için üretilen tırmalama tahtası günlük aktivitelerini gerçekleştirmelerine fayda sağlarken tırnaklarının törpülenmesi için de iyi bir yöntemdir. 

Kedi tırmalama tahtası almak önemli mi kedinin sahip olduğu enerjiyi etraftaki nesnelere zarar vererek çıkarmasını önlemek için kullanılabilir. İçgüdüsel olarak tırmalama faaliyetinde bulunan kedi evde bulunan nesnelere, koltuklara zarar verebilir ve yıpranmalarına sebep olabilir. Kediler için üretilen tırmalama tahtasının en önemli sebebi aslında budur. Kedi içgüdüsel olarak patilerini kullanır ve bu patileri ile etrafa işaretler bırakır. İşaretler insanlar tarafından fark edilemeyen bir kokudur. Tırmalamak kediye kendini iyi hissettiren ve mutlu eden bir davranış tutumudur.

Kedi Tırmalama Tahtası Ne İşe Yarar?

Kedi tırmalama tahtası almak önemli mi kedi için üretilen tırmalama tahtası farklı ahşap modellerinden üretilmektedir. Ağaca benzeyen yapısı da kedinin koltuk yüzeylerine ve tahta alanlara tırnaklarını geçirmeyi sevmesinden kaynaklı olarak üretilmiştir. Kedinin yeni alınmış olan tırmalama tahtasına alışması için belirli bir süre gerekir. Farklı metotlar ile bunu yapabilmek mümkündür.

Kedi tırmalama tahtası almak önemli mi kedilerin oynamaktan keyif alacakları ve hoşlarına gidecek olan bu ürün etrafa zarar vermelerine engel olur. Tırmalama tahtasına alışmaya çalışan bir kedi için öncelikle onun en çok sevdiği oyuncak bu ürünün yakınına konulabilir. Tırmalama tahtasının kedinin en çok faaliyet gösterdiği alana yerleştirilmesi önemlidir. Evde bulunan ahşap ürünlerden ve özellikle mobilyalardan uzak bir konuma yerleştirilmelidir. Tırmalama tahtasına alıştırma sürecinde bu işi severek yaptırmak gerekir. Alıştırma aşamasını kedi otunu kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir