Kedi Sağlığı
Kedi Pire İlacı Nedir? Eczanelerde Satılır mı?

Kedi Pire İlacı Nedir? Eczanelerde Satılır mı?

Kedi pire ilacı nedir, eczanelerde satılır mı konusuna yanıt olarak çeşitli sprey ve tablet ilaçlar bulunmaktadır. Eczanelerden satın alınarak kedide oluşan pirenin giderilmesi sağlanabilir. Burada önemli olan kullanılan ilacın yan tesirinin bulunup bulunmadığı dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Oranlamalar ve miktar doğru bir şekilde kullanılmalı, kişisel sağlığa zarar vermemek ve kedinin sağlık durumunu koruyabilmek için dikkat edilerek kullanmak gerekir.

Kedi Pire İlacı Nedir?

Kedi pire ilacı nedir, eczanelerde satılır mı konusunda bir inceleme yapmadan önce kedinin durumu tespit edilmelidir. Dışarıdan bakıldığında normalin dışında kedide huzursuzluklar fark ediliyor ve bu birkaç gün devam ediyorsa herhangi bir bakterinin vücudunda yer etmiş olması da mümkündür. Vücudun tamamına yakınını sarmış olan pirenin kedide anlaşılabilmesi için sürekli olarak kendini temizleme eğilimi gösterdiği fark edilebilir. 

Bölgesel olarak tüy dökülmeleri de bu süreçte yaşanan ve gözlemlenen etkilerdendir. Böyle bir durumda eczaneden kediler için kullanılabilecek Sprey damla bulunur. Kedi pire damlası olarak adlandırılan bu ilaç doğru oranlamalarla kullanılmalıdır. Kullanım sağlanırken dikkat edilmesi gereken nokta eğer bir yavru kedi ise spreyin anne kediden uzak bir bölgede kullanılması gerekir. Çünkü anne kediler gelişimsel süreç içerisinde yavrularını yalayarak temizlerler. Üzerine sıkılan ilaçtan dolayı zehirlenme ihtimalleri bulunabilir.

Kediler için üretilen pire ilaçları üretim sırasında belirli tetkikler yapılarak üretim bandına konur. Standart bir kullanıma sahiptir. İlaç kullanılırken eğer pirelenmiş olan kedi bir anne ise verilmesi sakıncalı olabilir. Pire ilacından kaynaklı olarak kana karışıp sütüne bulaşabilir. Yavru emziren bir anne kedi ise yavrular bu sütten zehirlenebilirler. Yavru kediler için kullanılacak olan pire damlası 4.aydan itibaren kullanılabilir. Bu içerden ve dışardan oluşabilecek parazitlenmeleri önleyebilmek için de fayda sağlayacaktır.

Kedi Pire İlacı Nereden Satın Alınabilir?

Kediler için satılan pire ilaçları en sağlıklı olarak veterinerin tavsiyesi doğrultusunda eczaneden satın alınabilir. Bunun yanı sıra güvenilir ve hayvanlar üzerine ürün satışında bulunan sitelerden de temin sağlanabilir. Pekçok pire ilacı farklı malzemelerden ve farklı kullanım yapısı ile üretilmektedir. Tavsiye olarak satın alınabilecek kedi damlalarından biri kedinin ense kısmına uygulanabilen ve bir tüpün içerisinde damla şeklinde kullanılan yapıya sahiptir. Herhangi bir şekilde alerjisi bulunmayan kedilere rahatlıkla kullanılabilir. Bazı ürünler tamamen vücudun pire ile sarılmasın dan önce kullanılırsa daha etkili olmaktadır. Buna da dikkat etmek gerekir. Piyasada satılan pire damlaları farklı tüplerden oluşur. Etkili ve biraz pahalı olanları tek tüpten oluşabileceği gibi 2 ve 3 tüplü olarak satılan şişelerde bulunmaktadır.

Kedi pire ilacı nedir, eczanelerde satılır mı konusu farklı açılardan ele alınmaya çalışıldı. Kedi üzerinde görülen pirelenme durumu çeşitli pire damlaları ile sağlanabilir. Pirelenme oluşumu gözlemlenmeden önce de parazitlere karşı direnç artırabilmek için belirli aralıklarla kullanılabilir. Kedi için satın alınan pire ilaçları reçete doğrultusunda veteriner gözetiminde eczanelerden satın alınabilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir