Köpekler
French Bulldog Köpek Cinsi Kökeni ve Genel Özellikleri

French Bulldog Köpek Cinsi Kökeni ve Genel Özellikleri

French Bulldog ırkı köpekler dünyada en çok sevilen köpek cinsidir. Yarasaya benzeyen kulakları onlara has bir görünüm katarken sevimli ve sadık olmaları da French Bulldog’un bilinen özellikleri arasındadır. Kökeni 1950’li yıllara dayanan bu köpekler ilk olarak İngiltere’de görülmüştür. Ancak bu ülkedeki sanayi işçilerinin Fransa’ya göç etmesiyle beraber yanında götürdükleri bulldog köpekleri o bölgede popülerlik kazanmıştır. Fransa’nın ardından Avrupa ülkelerinde daha sonra da Amerika’da sahiplenilmeye başlanan French Bulldog köpek ırkının genel özellikleri de dikkat çekmektedir.

French Bulldog Köpek Irkı Genel Özellikleri

Derileri gevşek ve yumuşak olan French Bulldog köpeklerinin yarasaya benzer kulakları vardır. Gözleri çıkık, renkli ve büyüktür. Kulakları da kıvrık ya da düz olabilir. Burun yapıları ise basık ve koyu renklidir. French Bulldog köpeklerinin tüyleri kısadır. Bazen desenli olabilen tüyleri beyaz veya sarı olarak da görülebilir. Küçük bir ırk olmanın yanı sıra ağırlığı ortalama 13 kg, boyu ise 30 cm’dir. Tipik bir bulldog görünümünde oldukları için farklı bir cins köpekle karıştırmak söz konusu değildir.

French Bulldog Cinsi Köpeklerin Karakteri Nasıldır?

Birçok insana göre asık suratlı olarak tabir edilen French Bulldog ırkının aslında keyifli ve mutlu bir karaktere sahip olduğu bilinir. İnatçı olabilen bu köpekler farklı köpeklerle iyi geçinemeyebilir. Eğer French Bulldog sahiplenecekseniz, yavruluk döneminden itibaren sosyalleştirmenizi tavsiye ediyoruz. Bu sayede başka köpeklerle ve hatta kedilerle daha iyi anlaşabilirler.

Oyun oynamayı seven, çocuklarla arası iyi olan ve haliyle çocuklu ailelerin rahatlıkla sahiplenebileceği French Bulldog ırkı köpekler bazen sahiplerine itaat etmeyebilir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere son derece inatçı bir yapıda olduklarından bu süreçte onları cezalandırmak da iyi bir fikir değildir.

French Bulldog Bakımı Nasıl Olmalı?

French Bulldog bakımı son derece kolaydır. Tüyleri zaten kısa olan bu ırkın haftada 1 defa köpek tarağı kullanılarak bakımının yapılması yeterli olacaktır. Egzersiz konusunda da sahiplerini yormadıklarından günde 30 dakika gezdirmek faydalı olacaktır. Yaşam süresi ortalama 12-14 yıl olan French Bulldog ırkının bacakları kısa, kafaları da ağırdır. Bu nedenle köpeğinizin düşme riskine karşı dikkatli olmanızda yarar var. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir