Köpek Cinsleri
Fino Köpek Cinsleri ve Özellikleri

Fino Köpek Cinsleri ve Özellikleri

Fino köpek cinsleri yaşam alanlarında en çok beslenen türlerdendir. Sahibiyle çok iyi geçinen bu cinsler, küçük ırk olduğu için ‘fino’ adını almıştır. Ailelerin günümüzde en çok tercih ettiği fino köpek cinsleri hem oyuncu kişilikleri hem de sahipleriyle gezmeyi seven yapısıyla dikkat çekmektedir. Elbette bu köpeklerin bakımı çok daha önemlidir. Yeteri kadar hassas olan bu köpeklerin bakımı yapılırken cinsine ve yaşına göre hareket edilmelidir. Fino köpek cinsleri farklı türlerde olabilmektedir. Yazımızın devamında hem genel özelliklerini hem de hangi cinslerle dikkat çektiklerini daha detaylı bir şekilde aktarıyor olacağız.

Fino Köpek Cinsinin Genel Özellikleri

Fino köpek cinslerinin itaat seviyesi çok yüksektir. Ayrıca yabancılara karşı ılımlı bir yapıya sahiptirler. Fino köpekler aslında oyuncu köpek olarak adlandırılırlar. Yine de belirli zamanlarda yaramazlık yaptıkları unutulmamalıdır. Zeki ve uysal olan fino köpeklerinin ciddi bir bekçilik yeteneği bulunmaktadır. Yaşam alanlarına çok kısa bir sürede alışırken bakımlarının yapılmaması halinde hastalanma olasılıkları yüksektir.

Papillon Fino Köpeği Cinsi

Uzun kuyruk ve tüy yapısıyla dikkat çeken bu fino cinsi köpeğe kaliteli bir eğitim verildiğinde size ayak uydurabilir. Zaten zeki olan bu köpeklerin çocuklarla iyi anlaştığı bilinir. Ek olarak koku problemine neden olmazlar. Çünkü diğer ırklara göre daha temizdirler.

Pekinez Fino Köpeği Cinsi

Pekinez fino köpekleri ev ortamında rahatlıkla yaşayabilir. Çocuklarla iyi anlaşırken tüy dökme sorunu bulunmamaktadır. Fakat ayda 1-2 defa köpek tarağı ile taranması önerilir. Bakımı da son derece kolaydır.

Shih Tzu Fino Köpeği ve Özellikleri

Shih Tzu fino köpeği, küçük çocuklarla anında dostluk kurabilir. Hem nazik hem de sevecendir. Aşırı tüy dökmeyen özellikleri sayesinde yaşam alanlarında çokça tercih edilirler. Derileri kalın olmakla beraber tüylerinin düzenli olarak taranması yeterlidir.

Malta Fino Köpeği ve Özellikleri

Malta fino köpeklerinin tüyleri uzundur. Yine de aşırı tüy dökmemektedir. Diğer köpek türlerine göre daha çok ilgi bekler.

Pomeranian Fino Köpeği ve Özellikleri

Nazik yapısıyla dikkat çeken bu köpek cinsinin de çocuklarla arası çok iyidir. En önemli özelliği oyun sevici olmalarıdır. Ancak belirli dönemlerde aşırı tüy dökebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir