Genel
Evcil Hayvanlarda Su Hijyeninin Önemi

Evcil Hayvanlarda Su Hijyeninin Önemi

İnsanlar başta olmak üzere tüm canlılar için su hayatidir ve oldukça önemlidir. Vücut için birçok görevi vardır ve olmazsa olmazlar arasındadır. İnsanlar, kediler, köpekler, kuşlar ve diğer evcil hayvanlar için suyun önemi kadar; suyun kalitesi, hijyeni ve parametre değerleri önemlidir. Bu nedenle evcil hayvan besleyen kişilerin dikkat etmesi gereken hususlardan birisidir.

Su Kabı veya Suluk Seçimi

Kedi, köpek gibi evcil hayvanlar su kapları kullanmaktadır. Evcil kafes kuşları ve bazı kemirgenler ise suluk kullanmaktadır. Su hijyeninin ve evcil hayvanınıza sağlıklı bir şekilde su vermenin ilk aşaması uygun bir su kabı veya suluk seçimidir. Piyasada birçok farklı maddeden üretilmiş olan ürünleri bulmak mümkündür. Plastik, seramik, çelik ve cam hammaddelerden üretilmiş olan ürünler piyasa da en çok karşılaştıklarımızdır. Plastik ürünlerin, kaliteli bir plastikten üretildiğini varsayarsak en uygun ve sağlıklı ürünlerde bunlardır. Kedi ve köpekler için seramik ürünleri, kuşlar ve küçük kemirgenler için ise kaliteli plastik ürünleri önermekteyiz.

Uygun Su Nasıl Olmalıdır?

En önemli konu tabi ki kullanılan sudur. Öncelikli olarak şunu belirtelim, evcil hayvanlar için kullanacağınız su insan tüketimi için uygun olan sulardır. Suyun pH değeri, içeriğindeki mineraller ve diğer kimyasal özelliklerine dikkat etmek gerekir. Hazır satılan sular kullanıldığında bu evcil hayvanların tüketimi içinde uygun olacaktır. Çeşme veya musluk suyu kullanımına ise dikkat etmek gerekir. Bölgenizdeki suyun özelliklerini bilmek ve insan tüketimi için uygun olup olmadığını öğrenmek gerekir.

Bir sonraki aşama ise sudaki mikroorganizma yükünün takibidir. Tabi ki hazır olarak satılan sularda veya insan tüketimine uygun olan sularda mikroorganizma bulunmamaktadır. Fakat özellikle sıcak havalarda su kabının ve suluğun temizliğine dikkat edilmediği takdirde mikroorganizma üremeleri olabilmektedir. Bu suyu evcil hayvanlar tükettiğinde sindirim sistemi problemleri ve enfeksiyon oluşma riski söz konusudur. Bu nedenle özellikle sıcak havalarda suyu sık şekilde değiştirmek gerekir.

Su Kabı ve Suluk Temizliği

Aslında en önemli noktalardan birisi budur. Su kabının veya suluğun temizliği evcil hayvanınıza vereceğiniz suyun kalitesini direk olarak etkileyecektir. Temiz ve hijyenik bir kap ile vereceğiniz su uzun bir süre kalitesini koruyacak ve mikroorganizma üreme riski çok düşük olacaktır. Fakat su kabı veya suluk temizlenmediğinde veya yeterli aralıklar ile temizlenmediğinde kısa süre içerisinde mikroorganizma üremesi olabilmekte ve sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Kedi, köpek, kafes kuşları ve diğer evcil hayvanları kullanmış olduğu su kaplarını sık sık temizlemeliyiz. Aslına bakarsanız her gün bu ürünlerin temizlenmesi gerekmektedir. Her gün bu işlemi yapamıyorsanız bile kirlenmesine asla izin vermeyecek aralıklar ile temizliği yapmalısınız. Temizlemeyi sadece sıcak su ile yapabilirsiniz. Bununla beraber bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Eğer bulaşık deterjanı kullanıyorsanız, iyi bir şekilde durulamak önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir