Genel
Evcil Hayvanlarda Solunum

Evcil Hayvanlarda Solunum

Evcil hayvanlarda solunum güçlüğü birçok faktöre bağlı olarak yaşanabilir. Solunumun yeteri kadar olmamasından dolayı ortaya çıkan bu durum ciddi bir rahatsızlığa neden olacaktır. Evcil hayvanlarda ayrıca kandaki oksijen yetersizliğinin yanı sıra yüksek karbondioksit oranına sahip olması da ‘Dispne’ yani solunum güçlüğü nedenleri arasındadır. Sonuç olarak evcil hayvanlarınızda yaşanabilecek herhangi bir solunum problemlerinde acil olarak teşhis ve tedavi sürecine geçiş yapılmalıdır.

Nefes darlığı yaşayan evcil hayvanlar genelde hızlı soluk alıp vermeye çalışır. Bu durumun nedeni, karın ya da boyun kaslarının ani tutulmasından dolayıdır. Bazı hayvanlarda ise paradoksal solunum güçlüğü yaşanabilir. Her iki solunum sorununun ayrıştırılması için teşhis konulmalıdır. Yaşam alanında evcil hayvanın nefes darlığını azaltmak için hayvanın duruşunun değişmesi gerekir. Bu sayede hava akışı kolaylaşır.

Solunum Güçlüğünde Fiziksel Muayenenin Önemi

Evcil hayvanınızda solunum güçlüğü varsa ilk olarak mukozanın rengi kontrol edilir. Fiziksel muayene sırasında mukoza renginin yanı sıra kardiyovasküler ve solunum sistemi de kapsamlı olarak incelenmektedir. Veteriner hekim steteskop cihazıyla soluk borusu ve göğüs kafesini inceler. Muayene sırasında evcil hayvandan çıtırdı veya hırıltı sesi de duyulabilir. Hırıltı genelde hava yollarının daralması sonucunda ortaya çıkar. Ancak nefes alma esnasında yaşanırsa üst solunum yolu hastalıklarının, nefes verme sırasında ise alt solunum yolu hastalıklarının habercisi olabilir.

Fiziksel muayene sırasında akciğerden ses geliyorsa, solunum yollarında sıvı varlığından söz edilebilir. Kalp ve akciğer seslerinin boğuk olması durumunda ise plevral boşlukta bir sorun var demektir.

Evcil Hayvanlarda Solunum Güçlüğü Tedavisi

Solunum güçlüğü yaşayan evcil hayvanlar için genelde oksijen tedavisi uygulanır. Oksijen tüpü, oksijen maskesi ya da oksijen kafesi yardımıyla solunum zorluğu giderilebilir. Maske kullanılacaksa şirin dostunuz yatış pozisyonunda verilecek oksijeni soluyacaktır. Oksijen kafesi hasta olan hayvanın fiziksel temasını engeller ve onu izole eder. Oksijen tüpü ise evcil hayvanın ağzının ya da burun deliklerinin yakınına yerleştirilmesiyle kullanılır.

Tedavi sürecinde veterinerinizin kullanacağı teknik, hastalığın seviyesine bağlı olarak değişebilir. Solunum yollarının tedavi sürecinde kurumaması için uzun vadede oksijen tedavisiyle nemlendirme yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir