Genel
Evcil Hayvanlarda Çamaşır Suyu Zehirlenmesi

Evcil Hayvanlarda Çamaşır Suyu Zehirlenmesi

İnsanların en çok kullandıkları temizlik malzemelerinden birisi olan çamaşır suyunu, evinde kedi veya köpek besleyen kişilerin oldukça dikkatli kullanması ve açığa bırakmaması gerekiyor. Konumuzda detaylı vereceğiz ama öncelikli olarak şunu belirtmekte fayda var; çamaşır suyu kedi ve köpekler için zararlı ve zehirleyici olabiliyor.

Evlerde temizliklerin vazgeçilmezlerinden birisi olan çamaşır suyu, hijyen açısından önemli bir temizlik ürünü. Bu konuda herkes hemfikir. Fakat kullanımında dikkatli olmak gerekir. Evde kedi veya köpek besleyen kişiler çoğunlukla çamaşır suyu kullanırken kovanın içerisinde ve su ile karıştırarak kullanıyor. Bu uygulamayı yaparken kedi veya köpeklerini mümkün olduğunda kovadan ve uyguladıkları yüzeyden uzak tutuyorlar ama kısa süre içerisinde farklı bir oda veya bölgeye geçiyorlar. Bu esnada kedi veya köpek ya da diğer evcil hayvanlar yüzeydeki çamaşır suyu ile temas halinde oluyor. Çamaşır suyunun türü, konsantresi yani yoğunluğu, ne kadar sulandırıldığı ve temas süresi gibi faktörlere bağlı olarak belirtiler ortaya çıkabiliyor.

Çamaşır suyu evcil hayvanlarda deri yüzeyine temas, sindirim sistemine alınması yani yutulması veya solunması ile toksik etkili olabiliyor.

Çamaşır Suyu Zehirlenmesinin Belirtileri

Çamaşır suyunun türü, yoğunluğu ve temas süresi direk olarak belirtileri etkilemektedir. Deriye temas şeklinde etki etmesi durumunda ortaya çıkacak belirtiler kimyasal yanıktır. Burada dezenfektanın yani temizleyici ürünün yoğunluğu çok önemlidir. Piyasada satılan ürünlerde pH derecesi 11 ile 12,5 arasında değişmektedir, pH derecesi yükseldikçe zarar verme ihtimali artmaktadır. Konsantre çamaşır sularının pH derecesi daha yüksektir ve kimyasal yanıklara neden olma ihtimalleri çok daha fazladır.

Çamaşır suyunun solunması veya yutulması da çeşitli belirtilere neden olur. Özellikle konsantre ürünler yutulduğu takdirde ağızda, yemek borusunda ve midede ciddi kimyasal yanıklara neden olabilir ve oldukça ciddi bir vakadır. Bunun yanında solunması veya yutulması ile beraber kusma, şiddetli şekilde salya akması, ağız veya burun çevresinde kızarıklık, kimyasal tahriş izleri, halsizlik gibi belirtiler görülür.

Çamaşır Suyu Zehirlenmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Çamaşır suyu ile zehirlenme vakaları oldukça ciddi vakalardır ve acil şekilde müdahale edilmesi gerekir. Eğer cilde bir temas söz konusu ise ilk olarak yapmanız gereken o bölgeyi bol su ile uzun süre yıkamak olacaktır. Dakikalarca bölgenin yıkanması doğru bir davranıştır ve sonrasında oluşacak kimyasal yanıkları ve komplikasyonlarını minimuma düşürür.

Solunma veya yutma yolu ile vücuda giren çamaşır suyunun etkilerini azaltmak için farklı yollar izlenebilir. Solunum yolu ile vücuda girdiğinde temiz havaya çıkarmak ve temiz hava almasını sağlamak doğru olacaktır. Yutma yolu ile alındığında ise evcil hayvanınızı su içmeye teşvik etmek iyi olacaktır. Fakat bu durumlar acil durumlardır ve en kısa sürede veteriner hekime başvurmak gerekir. Veteriner hekim uygun bir tedavi yolu izleyecektir. Amaç veteriner hekime gidene kadar süreci mümkün olduğunca başarılı bir şekilde kullanmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir