Genel
Evcil Hayvanlarda Aşının Önemi

Evcil Hayvanlarda Aşının Önemi

Bulaşıcı hastalıklara karşı elimizdeki en büyük silah aşılardır. İnsanlığın geçmişine baktığımızda birçok önemli hastalık aşılar sayesinde elimine edilmiş ve sorun olmaktan çıkmıştır. Kedi, köpek ve diğer evcil hayvanlar içinde durum farklı değildir. Aşılar oldukça önemlidir ve birçok hastalığın ortadan kalmasını veya görülme sıklığının azalmasına neden olmuştur. Aynı zamanda evcil hayvanları hastalıklardan korur veya hastalığın çok hafif seyretmesini sağlar.

Aşı Nedir?

Aşının tanımı tüm dünyada, tüm canlılar için aynıdır. Herhangi bir hastalık etkenine karşı bağışıklık sağlamak amacı ile canlının vücuduna verilen özel işlemlerden geçirilmiş veya zayıflatılmış hastalık etkeni, hastalık etkenine ait olan parçalar veya salgılar ile oluşturulmuş çözeltidir. Vücuda hastalık etkeni verildiğinde bağışıklık sistemi harekete geçer ve bu hastalık etkenini tanır. Yani bu etkene karşı bir bağışıklık oluşur. Daha sonra vücut bu etken ile karşılaştığında hazırlıklı olur ve savunma çok daha iyi şekilde sağlanır. Bunun neticesinde hastalık ya hiç görülmez ya da çok hafif seyreder.

Kedi ve Köpeklerde Aşılar

Kedi ve köpeklerde aşılama çok önemlidir. Kedi ve köpekleri etkileyen ve özellikle yavruluk döneminde görülen bulaşıcı hastalıkların önüne geçmek için tüm dünyada aşılamalar yapılmaktadır. Kedi ve köpeklerde aşılama 6-8 haftalık yaştan itibaren başlar ve bölgeden bölgeye farklı şekillerde ve programlar dahilinde uygulanır.

Ülkemizde kedilerin aşılanmasına genellikle 8 haftalık yaşta başlanır ve ilk olarak karma aşı uygulanır. Karma aşı oldukça önemlidir. Kedilerdeki en önemli bulaşıcı hastalıklara karşı yapılan bu aşı yavruluk döneminde birkaç doz şeklinde yapılır. Diğer önemli aşılar ise lösemi aşısı ve kuduz aşısıdır. Bunların yanında veteriner hekimin önerisi ile farklı hastalıklara karşı da aşılama yapılabilir.

Köpeklerde de durum kedilerdekine benzerdir. 8 haftalık yaştan itibaren (riskli durumlarda birkaç hafta öne alınabilir) aşılama başlar. Köpeklerin önemli bulaşıcı hastalıklarından olan parvoviral enterit, distemper, canine adenovirus ve canine coronavirus gibi hastalıklara karşı aşılama yapılır. Bununla beraber kuduz, lyme gibi aşılarda köpeklerde kullanılan aşılar arasındadır.

Sonuç olarak canlılar için aşılar oldukça önemlidir. Birçok ciddi ve bulaşıcı hastalık aşılar sayesinde önlenmekte ve sorun olmaktan çıkmaktadır. Evcil hayvan sahiplerinin en büyük sorumluluklarından birisi kedi veya köpeklerinin aşılanmasına dikkat etmek ve gerekli aşıları veteriner hekim tavsiyesi ile yaptırmaktır. Bu kedi ve köpeğin şimdiki ve gelecekteki sağlığını birincil ölçüde etkileyen bir süreçtir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir