Genel
Evcil Hayvanlarda Aşılamanın Önemi

Evcil Hayvanlarda Aşılamanın Önemi

Evcil hayvanlarınız için belirli periyotlarda aşılama yapmanız onların ve sizin sağlığınız açısından çok önemlidir. Günümüzde pek çok birey evde beslediği sevimli dostları için aşılamanın gereksiz olduğunu düşünüyor. Fakat aşıların her zaman önemli olduğu ve belirli bir sıralamaya göre yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Bu sıralama hakkında örnek verecek olursak; iç ve dış parazitlere karşı ilaçlama, karma aşı ve kuduz aşısı şeklinde olabilir. Sıralamada dikkat edilmesi gereken birçok faktör de bulunur. Örneğin karma aşı uygulanmadığı zaman evcil hayvan gençlik hastalığına yakalanabilir. Kuduz aşısı yapılmadığında ise herhangi bir seyahat sırasında ısırılma – ısırma durumlarında kuduz tehlikesi yaşanabilir.

Evcil Hayvanlarda Aşılama Amacı Nedir?

Beraber yaşadığınız, vakit geçirdiğiniz kedi ve köpeklerinize bulaşabilecek hastalıklardan onları korumak için mutlaka aşılama yapmalısınız. Ayrıca kedi ve köpeğinizden size geçebilecek ‘Zoonoz’ hastalıkların önlenmesini sağlamak, kuduz gibi zorunluluğu olan aşılar için hukuki sorun yaşamamak ve onların başına gelebilecek hastalıklar nedeniyle hem maddi hem de manevi anlamda zarar görmemek için aşılama yapmanız gerekir.

İç ve Dış Parazitlere Karşı Evcil Hayvanların Aşılanması

Evcil hayvanlarda iç parazitler kist oluşumuna neden olur. Dış parazitler ise dermatit vakalara ve alerjilere sebebiyet verir. Bu yüzden veteriner hekimin uygulayacağı aşı programını yakından takip etmeli ve zamanında aşılama yaptırmalısınız. Söz konusu aşıların yapılmaması halinde köpeklerde mantar ve bronşit gözlemlenebilirken kedilerde AIDS vakalarına rastlanabilir. Evde kedi besliyor ve gezmeye çıkarıyorsanız iç parazitler için 1.5 aylık periyotlarla aşılama yaptırmanız gerekir.

Evcil Hayvanıma Kuduz Aşısı Yaptırmak Zorunda mıyım?

Birçok hayvansever kuduz aşısıyla ilgili araştırma yapmaktadır. Öncelikle kuduz aşısı bir yasal zorunluluktur. Evcil hayvanınızın ısırılma ya da ısırma gibi durumlarında veterinerler gerekli kontrolleri sağlar ve kuduz aşısını uygular. Ayrıca yurt içi ve yurt dışı seyahatlerde kurumlar bu aşının yapılıp yapılmadığını kontrol etmektedir. O halde kuduz aşısı yapılmayan evcil hayvanlar için yaptırım ve cezaların olduğu unutulmamalıdır.

Öte yandan dışarı çıkan kedilere AIDS ve lösemi aşılarının yapılması uygun olacaktır. Aynı durum mantar hastalığı için de geçerlidir. Köpeklerin idrarından insanlara geçebilen ve eklemlerde şişliğe neden olan Lyme kenelerinden korunmak için de mutlaka aşılama yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir