Kedi Bakımı
Erkek Kedimi Ne Zaman Kısırlaştırmalıyım?

Erkek Kedimi Ne Zaman Kısırlaştırmalıyım?

Erkek kedimi ne zaman kısırlaştırmalıyım sorusu kedi sahipleri tarafından merak ediliyor. Gelişim evresinde hormon aktivitelerinin zedelenmemesi için erkek kedinin en doğru zamanda kısırlaştırılması gerekir. Dikkat edilmezse bazı sağlık problemleri gün yüzüne çıkabilir. Uygulanan işlem sonrasında da düzenli bir bakımının yapılması gerekir.

Erkek Kedi En Erken Ne Zaman Kısırlaştırılmalıdır?

Erkek kedimi ne zaman kısırlaştırmalıyım bu süreç erkek kedi sahiplerinin merak ettikleri bir konudur. Bu konu üzerinde yapılan araştırmalarda elde edilen bulgular gerçekleştirilen ameliyatın kedinin sağlığı için daha faydalı olduğu ve ileride oluşabilecek yüksek risk barındıran hastalıklara karşılık bir direnç oluşturacağını ortaya konmuştur. Yapılan işlem dişi kedinin kısırlaştırılması sürecinden daha hızlı bir iyileşme aşamasını barındırdığı için kedinin vücuduna zararlı herhangi bir durumun söz konusu değildir. Özellikle bu işlem yapılırken doğru zamanlamanın bilinmesi gerekir. Cerrahi bir müdahale doğrultusunda uzman veterinerler aracılığı ile gerçekleştirilen bir aşamadır. 

Erkek kedimi ne zaman kısırlaştırmalıyım erkek kedinin kısırlaştırılmasında en doğru zaman ergenlik dönemidir. Bu da 6 ile 12 ay arasına denk gelir. Bu süreçte kedide dişi bir partner arama girişimi başlar. Bu isteği yok edilirken; önlem alınamaz kedi doğumlarının da önüne geçilir. Ancak burada önemli olan bu işlemin sağlıklı bir ortamda veteriner eşliğinde gerçekleşmesidir. En doğru işlemi ve zamanı, kedinin böyle bir operasyona uygun olup olmadığının en doğru yanıtını veteriner sağlayacaktır.

Kısırlaştırma işlemi ev ortamındaki bir kedi için gayet doğal bir süreçtir. Dışarı arayışlarını durdurmayı da sağlar. Her ne kadar olumsuzlukları yok gibi gözüksede kısırlaştırılan bir erkek kedinin iştahında artış başlar. Eğer önlem alınmadan beslenme alışkanlığı kazanırsa zamanla obezite riskiyle karşı karşıya kalabilir. Bunun için kısırlaştırılan bir erkek kedinin belirlenen bir perhiz programı ile düzenli beslenmesi gereklidir.

Erkek Kedilerin Kısırlaştırılması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Erkek kedi diğer türlere göre daha atılgan ve huysuzdur. Bazen kavgacı ve inatçı yapıları sebebiyle bakımı zorlaşırken zamanla kendini sevdirmemeye bile başlayabilir. Özellikle ergenlik döneminde gerçekleşen bu durum erkek kedilerde daha sık görülür. Böyle bir durumda kalmamak ve duygu durumunu kontrol altına almak için doğru zamanda kısırlaştırma işlemi uygulanabilir. Bu kedinin agresif ve sinirli yapısının daha sakin ve dingin hale gelmesini destekler. Kedide oluşan sürekli dışarı çıkma isteğinde de azalmaya etki edecektir.

Erkek kedimi ne zaman kısırlaştırmalıyım konusunda yaş aralığı sebepleriyle sunuldu. Doğru zamanda uygulanan kısırlaştırma işleminin erkek kedi için zarardan öte fayda sağladığı görülmüştür. Bu evde bakılan erkek kedi ile doğru iletişimin sağlanmasını da destekler. Tüm bu süreçte uygulanacak operasyonun uzman bir veteriner eşliğinde yapılması gerekir. Sürecin sonrasında kediye nasıl bir bakım yapılmalı ve yaklaşım nasıl olmalı konusunda bilgilendirme yapılacaktır. Kediye uygulanması istenen perhiz listesi de doktoru tarafından sağlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir