Kedi Cinsleri
Erkek Kedilerin Kızgınlık Döneminde Görülen Değişiklikler

Erkek Kedilerin Kızgınlık Döneminde Görülen Değişiklikler

Erkek kedilerin kızgınlık dönemi birçok değişikliği beraberinde getirmektedir. Dişi kedilere göre daha geç bir süreç olan kızgınlık dönemi 8. ay itibariyle başlar. Dişilerde ise bu süre 5. aya kadar düşebilir. Her ne kadar erkek kedilerde kızgınlık dönemi geç başlasa da dişi kedilere göre daha zorlu bir süreç olduğu unutulmamalıdır. Bu konuda bir örnek verecek olursak, dişi kediler kızgınlık döneminde kum kabının dışına idrar yapmaz. Ancak erkek kediler sürekli olarak kum kabının dışına idrarını bırakır. Ayrıca bununla yetinmeyip idrarını yaşam alanının neredeyse her tarafına bırakan erkek kediler daha pek çok konuda ciddi değişimler yaşayabilir. Şimdi sizlere erkek kedilerin kızgınlık döneminde görülen değişiklikler hakkında daha detaylı bilgileri paylaşıyor olacağız.

Erkek Kediler Neden İdrarını Püskürtür?

Erkek kedilerin kızgınlık döneminde evin her bölgesinde idrar püskürtebileceğini söylemiştik. Bunun nedeni tamamen içgüdüseldir. Dişiye kendini belli etmek için yaptığı bu hareket aynı zamanda çiftleşme isteğini dile getirir. Haliyle erkek kedi bu dönemde sık sık idrarını çevresindeki her alana bırakacak ve dişiyi bir şekilde ikna etmeye çalışacaktır.

Erkek Kedilerin Kızgınlık Dönemi Ne Zaman?

Günümüzde Mart ayının çiftleşme ayı olarak kabul edildiği biliniyor. Oysa bu bilgi tamamen yanlıştır. Çünkü erkek kediler yılın herhangi bir ayında kızgınlık dönemine giriş yapabilir. Ayrıca dişi kedilerdeki kızgınlık dönemi, erkek kedilere göre daha düzenlidir. Buna rağmen erkek kedilerin kızgınlık dönemi çok daha kısa sürmektedir. Ortalama 4-7 gün arasında değişen bu dönem farklı nedenlerden dolayı birkaç gün kısalabilir veya uzayabilir.

Erkek Kediler Kızgınlık Döneminde Nasıl Davranır?

Erkek kediler kızgınlık döneminde bazı davranış değişiklikleri yaşar. Bunları sıralayacak olursak;

  • Normal dönemlere göre daha saldırgan ve agresif olurlar.
  • Erkek kediler kızgınlık döneminde belirttiğimiz üzere evin her bölgesinde idrarını püskürtür.
  • Günün herhangi bir saatinde farklı sesler çıkarabilirler. Gece vakitlerinde bile bağırabilir ve yüksek sesle miyavlamaya başlayabilir.
  • Erkek kediler bu dönemde evin her yerinde gezmeye başlayabilir.
  • Erkek kediler kızgınlık döneminde çok hareketlidir.
  • Dişi kediye ulaşmak için evin farklı yerlerinden kaçmaya çalışabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir