Köpek Cinsleri
En Zeki Köpek Cinsleri Hangileri?

En Zeki Köpek Cinsleri Hangileri?

En zeki köpek cinsleri her zaman merak edilen konular arasındadır. Öncelikle pek çok hayvansever bilmelidir ki zaten tüm köpek ırkları zekidir. Ancak bunlar arasında ön plana çıkan bazı cinslerin olduğunu söylemek mümkündür. En zeki köpek cinsleri arasında ilk 3 sırayı Alman kurdu, Doberman ve Golden cinsi köpekler paylaşmaktadır. Bu köpekler aslında bizlere sergiledikleri davranışlarla şaşırtırken ilk olarak Alman kurtlarından bahsetmemiz gerekiyor.

Alman Kurdu ve Özellikleri

En zeki köpek cinsleri arasında olan Alman kurtlarının kökeni Almanya’dır. Alman çoban köpeği olarak da adlandırılan bu sevimli canlılar korkusuz ve çevik bir yapıya sahiptir. Öte yandan polisiye ve askeriye köpeği olarak da tercih edilir. Bu yüzden eğitim aşamaları bir hayli yoğundur. Farklı alanlarda da tercih edilen Alman kurtları sonuç olarak zekasıyla ön plana çıkan ve haliyle en zeki köpek ırkları arasında ilk sırada yer alan sadık dostlarımızdır.

Golden Retriever ve Doberman Pinscher

Golden Retriever ırkı köpekler de hem sıcakkanlı hem akıllı hem de son derece sadık köpeklerdendir. Özellikle de en zeki köpek ırkları arasında yer almaları nedeniyle arama kurtarma köpeği olarak tercih edildiği unutulmamalıdır. Aynı zamanda Doberman Pinscher ırkı köpekler de en az Golden ve Alman kurtları gibi zekidir. Çok hızlı ve güçlü olmaları sayesinde birçok alanda tercih edilmeyi sürdürmektedir. Alman kökenli dobermanlar ise cesur ve korkusuz tavırlarıyla dikkat çekmektedir.

Dünyanın En Zeki Köpeği Hangisi?

Aslında bu konuda günümüze kadar çok sayıda yarışma düzenlenmiştir. Ek olarak uzmanların sürdürdüğü araştırmalar ile beraber her köpeğin belirli bir güç, zeka ve akıl oranına sahip olduğu aktarılmıştır. Fakat bazı köpek cinsleri, diğer ırklardan ön plana çıkmayı başarmıştır. Bu ırklar arasında ilk sırada Border Collie’ı örnek verebiliriz. Son derece eğlenceli olan bu köpek ırkı ciddi bir enerji kapasitesine sahiptir. Çocuk zekasına sahip olduğu da belirtilen Border’ların çevikliği de diğer ırklara göre fazladır. İnsan tepkilerini anında anlayan ve bu tepkilere göre itaat eden Boder’lar tam bir lider köpeğidir. Öyle ki sürü halindeki köpek gruplarına önderlik edebilirler. Son olarak bu köpeklerin yaşam süresi ortalama 13-17 yıl arasındadır. İskoçya ve İngiltere kökenli olduğu bilinir.

Border Collie’dan sonra Poodle cinsi köpekler de ileri derecede olan zekalarıyla dikkat çekmektedir. Kısa sürede eğitilebilen bu köpeklerde ciddi bir avlanma içgüdüsü bulunmaktadır. Bu özellikleri sayesinde dünyanın en akıllı köpekleri arasında da ilk sırada yerini almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir