Köpek Cinsleri
En Uzun Süre Yaşayan Köpek Irkları ve Özellikleri

En Uzun Süre Yaşayan Köpek Irkları ve Özellikleri

En uzun süre yaşayan köpek ırklarıı ve özellikleri yeni bir köpek sahiplenmek isteyenlerin merak ettiği konulardan biridir. Bilindiği üzere köpeklerin ortalama bir yaşam süresi vardır ve insanlar kadar uzun yaşayabilen canlılar değillerdir. Bu nedenle onlarla daha fazla zaman geçirebilmek için uzun yaşayan köpek cinslerini tercih etmek isteyen pek çok hayvan sever vardır.

Chihuahua

Chihuahua cinsi köpekler Meksika kökenli ve en küçük köpek cinsleri arasında yer alır. Boyutları çok küçük olmasına rağmen yaşam ömürleri en uzun olan köpek cinslerinden biridir. Dünyanın en uzun ömürlü yaşayan köpek cinsi chihuahua’dır. Ortalama olarak 15 ila 17 sene arasında bir yaşam ömürleri vardır. Yeterli ve dengeli beslenme, yeterli egzersiz, ideal kilo ve doğru bakımla daha uzun süre yaşamaları da mümkündür.

Poddle

Poodle cinsi köpekler de en uzun ömürlü olan köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Poodle köpek cinsinin uzun ömürlü olmasının dışında en zeki köpek cinsleri arasında da yer alır. Aynı zamanda uysal ve sahibine oldukça sadıktır. Oyun oynamayı ve eğlenmeyi çok seven bu köpeklere eğitim verildiği zaman sahibinin her komutuna uyabilecek bir potansiyele sahip olduğu da bilinir. Poodle cinsi köpeklerin ortalama yaşam süresi ise 14- 18 sene arasındadır. Doğru bakıma göre daha uzun yaşayan poodle türüne de rastlanmıştır.

Pomeranian

En uzun süre yaşayan köpek ırkları ve özellikleri bakılırken pomeranian cinsi köpeklerini de atlamamak gerekir. Özellikle son dönemlerde Türkiye’de oldukça popülerleşen bir cinstir. Pomeranian cinsi küçük bir köpek cinsi olmasının yanında en uzun yaşayan ırk olarak da ünlüdür. Sahiplerine oldukça sadık olmasıyla birlikte çok uysaldırlar. Yabancılarla ve farklı tür hayvanlarla oldukça iyi anlaşırlar. Aynı zamanda çocuklarla da arası çok iyi olduğu için çocuklu aileye sahip olan kişiler pomeranian cinsini çok tercih eder. Ortalama yaşam süresi ise en az 14- 16 senedir.

Çoban Köpeği

En uzun yaşayan köpek cinslerinden bir diğeri de çoban köpeğidir. Çoban köpeği pek çok koruma ve avlama işlerinde yardım alınan bir köpek türüdür. Bununla birlikte yaşam ömürlerinin uzun olması da insanların en büyük tercihlerinden biridir. Çoban köpeklerinin ortalama yaşam süresi 12- 16 senedir.

Dachshund

En uzun süre yaşayan köpek ırkı ve özellikleri denildiği zaman son olarak dachshund köpeği de unutulmaması gereken bir cinstir. Sosis köpeği olarak da bilinmektedir. Uzun boyunun yanında kısa bacaklarının olması onlara aşırı derecede sevimlilik katar. Oyuncu ve enerjik bir köpektir. Ailesine oldukça sadıktır. Bu nedenle ailesini kıskanır ve çok duygusaldır. Tehdit altında olduğunu hissetmediği sürece havlamazlar. Ortalama yaşam ömürleri de 12- 16 sene arasındadır. Köpeğin bakımına göre daha uzun süreli de yaşayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir