Köpek Cinsleri
En Çok Merak Edilen 4 Küçük Köpek Irkı ve Özellikleri

En Çok Merak Edilen 4 Küçük Köpek Irkı ve Özellikleri

Küçük köpek ırkları günümüz hayvanseverlerinin en çok merak ettiği sevimli dostlarımız arasındadır. Beslenme alışkanlıkları, dış görünüm, kişilik ve daha pek çok özelliğiyle diğer köpek cinslerinden ayrılan küçük köpek ırklarıyla ilgili merak ettiğiniz tüm detaylara yazımızın devamından ulaşabilirsiniz. Bu köpekler şirin olduğu kadar sahibine bağlıdır ve olası tehlikelere karşı sahiplerinin her zaman yanında olur.

Pomeranya Köpek Irkı

Pomeranya veya Pomeranian köpek ırkı sevimli ve son derece güzel tüylü bir küçük köpek cinsidir. Çokça havlayabilen bir yapısı olan bu köpeklerin korumacı kişiliği de dikkat çekmektedir. Biraz korkak olsa da tehlike anında durmadan havlayabilirler. Sevgiye bayılan ve şımarık hareketlerle sahibinin dikkatini çekmeyi başaran bu köpeklerin yüksek enerjili bir ırk olduğu unutulmamalıdır.

Alerjik reaksiyonlara karşı bu köpeklerin bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Mama seçiminde dikkat edilmeli ve yeni mama tükettiğinde kusma, tüy dökülmesi ve benzeri durumlar gözlemlenirse ilk olarak veterine başvurulmalıdır. Tüyleri kabarık olan Pomeranya köpeklerinin düzenli ve sağlıklı beslenmesi sonucunda hijyen kalmaya devam ettiği bilinir.

Chihuahua Köpek Irkı

Sevgiye bayılan ancak ağırbaşlı bir köpek ırkı olan Chihuahua köpekleri yabancılara karşı arasında mesafe bırakır. Ayrıca yabancıları sahiplerine de yaklaştırmaz. Sahipleriyle zaman geçirmeyi çok seven bu köpeklerin bakımına ekstra özen gösterilmesi gerekir. Kısa tüylü olan Chihuahua’ların aslında 2 günde bir taranmaya ihtiyacı olabilir. Ancak kaliteli bir mama ile beslediğinizde tüy sorunlarını da ortadan kaldırabilirsiniz.

Batı İskoç Beyaz Terrier

Batı İskoç Beyaz Terrier, küçük köpek ırkları arasındadır. Son derece sevgi dolu olan bu köpeklerin sahibini çok kıskandığı bilinmelidir. Ayrıca anlaştıkları kişilerle oyun oynayan, kucaklaşan ve eğlenmeye başlayan bu ırkın koruma iç güdüsü fazlasıyla gelişmiştir. Haliyle yabancı birini gördüğünde uzun süre havlaması kaçınılmazdır.

Tüylerini düzenli bir şekilde taramanız gereken Batı İskoç Beyaz Terrier’ın günlük taramaya ihtiyacı olabilir. Banyo konusunda ise 10 günde bir yıkamanız yeterlidir. Son olarak tüylerin parlak ve canlı olması adına kaliteli mama tüketmesi gereken Batı İskoç Beyaz Terrier’ın yaş mama yerine kuru mamayı daha çok sevdiği bilinmektedir. Aslında bu durum diğer köpek cinsleri için de geçerlidir.

Daksund Köpek Irkı

Dachshund (Daksund) köpek ırkı son derece cesaret dolu bir cinstir. Sahiplerine aşırı bağlılığıyla tanınan Daksund köpekleri, zeki olmalarıyla tanınmıştır. Çevresindeli tehlikeleri anında fark eder ve cesaretini kullanarak tehlikeye doğru hemen atılabilir. Sevdiği kişilerle anlaşan ancak sahiplerine daha çok ilgi gösteren Daksund’ların tüyleri kısadır. Bu nedenle kolay üşüyebilirler. Haliyle yaşam alanlarının sıcak olması çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir