Köpek Cinsleri
En Akıllı Köpek Türleri

En Akıllı Köpek Türleri

En akıllı köpek türleri özellikle çocuklu ailelerin tercihleri arasında yer alır. Çünkü akıllı köpekler kolay eğitilebildiği için sahiplerinin sözünden de çıkmazlar. Bu anlamda çocuklarla daha iyi anlaşırlar. Aynı zamanda akıllı köpek türleri apartmanda yaşayabilirler. 

Border Collie

Border Collie yeryüzünün en zeki köpek cinsi olarak literatürde yerini almıştır. Bu cins ortalama olarak 250 adet kelime öğrenebilir. Komutları çok kolay algılayıp uygularlar. Bu köpekler aynı zamanda oldukça çalışkandır ve ailelerinin sözünden çıkmazlar. Çok çevik olan bu cinsin enerjisi de her zaman yüksektir. 

Golden Retriever

Boyutları çok büyük olmasına rağmen akıllı oldukları için apartmanda yaşamaya oldukça uygundurlar. Bu cins aslında yetenekli av köpekleridir. Koku alma yetileri çok güçlüdür. Sevgi dolu doğaları ve insanlarla kurduğu sıkı bağlarıyla çok sevilirler. Terapi köpekliği rehber köpeklik ve arama kurtarma gibi görevlerde başarılıdırlar. Bu köpeklerin zekaları çok gelişmiştir. Uysal oldukları için kolay eğitilebilirler ve pek çok kelimeyi öğrenebilirler. Komutları hızlı bir şekilde anlayıp hemen uygulamaya geçerler.

Labrador Retriever

Bu köpek cinsi de golden retriever gibi oldukça dost canlısı ve naziktir. Bu cins dünyanın en popüler türleri arasında bulunur. Sebebi ise keskin zekalarıdır. Arama kurtarma köpekliği, polis köpekliği ve rehber köpekliği gibi çeşitli zorlu sorumlulukları başarır. İnsanlarla ve çocuklarla da çok iyi geçinebildiği için apartman köpeği olarak da tercih edilmektedir.

Rottweiler

En akıllı köpek türleri arasında bir diğeri de rottweiler ırkıdır. Bu köpekler akıllığıyla bilinirken aynı zamanda cesur, atak ve çok güçlüdürler. Sahiplerine ve ailelerine oldukça bağlıdırlar. Kılavuz ve koruma köpeği olarak da kullanılırlar. Zekaları sayesinde onlara verilen her görevi eksiksiz bir şekilde yerine getiriler.

Alman Kurdu

Bu cins tam bir hizmet köpeğidir. Cesur doğalarıyla popüler olan bu cins kendinden oldukça emindir. Çok zeki oldukları için çok da kolay eğitilirler. Bu nedenle terapi köpeği, tıbbi yardım köpeği ve polis köpeği gibi görevleri yerine getirir. Meraklı ve dikkatli yapıları zekaları ile birleştiği zaman çok hızlı öğrenir ve çok hızlı komut alabilirler. 

Poddle

Poddle cinsi de en zeki köpekler arasında yer almaktadır. Akıllı köpek cinslerinin dış görünüşü büyük olsa da poddle cinsi köpekler küçüktür. Bu nedenle aslında çocuklarla da çok iyi anlaşırlar. Ona verilen komutları çok hızlı kavrar ve hemen uygulamaya geçer.

Doberman Pinscher

Bu cins çok zeki olduğu için oldukça çabuk eğitilebilirler. Fakat doğru bir eğitim verilmezse eğer yabancılara karşı saldırgan tavırlar sergileyebilirler. Son derece korumacı olan dobermanlar sahiplerine karşı da çok korumacı davranırlar. Pek çok kelimeyi öğrenip akılda tutabilirler. Komut alma hızları da bu anlamda oldukça kolay gerçekleşir. Koruma ve iz sürme konusunda çok başarılıdır.

Kangal

En akıllı köpek türleri bakılırken son olarak kangaldan da bahsetmek gerekir. Bağımsız olan ve özgürlüğüne düşkün olan bu köpekler, baskın yapılarından ötürü yönlendirme ve kontrol etme konusunda çok yeteneklidirler. Kangallar sahiplerine karşı çok korumacı davranırlar. Çok zeki oldukları için güçlerinin de farkındadırlar. Bu nedenle de baskın olmak isterler. Sahiplerine karşı oldukça sorumluluk sahibi bir cinstir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir