Kedi Cinsleri
Colorpoint Shorthair Kedi Cinsi Bakımı ve Özellikleri

Colorpoint Shorthair Kedi Cinsi Bakımı ve Özellikleri

Siyam kedisinin akrabası olarak tanımlanan Colorpoint Shorthair kedi cinsinin hem karakteri hem de görüntüsü siyam kedisine benzer. Tüm dünyada tanınan ve insanlarla arası çok iyi olan Colorpoint Shorthair kedi cinsinin kökeni 1940’lı yıllara dayanmaktadır. Bu dönemde siyam kedilerinin melezi olduğu düşünülen Colorpoint Shorthair kedi ırkının ortaya çıkması için Amerikan Shorthair ve Habeş kedisinden de yararlanılmıştır. Oluşturulan bu yeni nesil kedi türünün en çok da fiziksel özellikleri dikkat çekmektedir.

Colorpoint Shorthair Kedi Cinsinin Fiziksel Özellikleri 

Siyam kedisine çok benzeyen Colorpoint Shorthair ırkı kediler orta boyutlu bir vücuda sahiptir. Yapıları ince olsa da arka bacakları ön bacaklarına göre uzundur. Ayrıca kısırlaştırmaya her zaman müsaittirler. Gözleri mavi, tüyleri parlak ve yumuşak olan bu kedilerde 16 farklı renk görmek mümkündür. Günümüzde en yaygın olanları mavi, krem, leylak ve çikolata renginde olanlardır. Nokta desenlere sahip olan Colorpoint Shorthair ırkı kedilerin kuyrukları da uzundur.

Colorpoint Shorthair Kedi Cinsinin Karakteristik Özellikleri

Siyam kedisinin akrabası kabul edilen bu kedilerin karakter yapısı hemen hemen aynıdır. Daha önce siyam kedisi sahiplendiyseniz Colorpoint Shorthair kedilerine yabancı kalmayabilirsiniz. İnsanlarla iyi geçinen bu kediler sahiplerine çok sadıktır ve her kedi türünde olduğu gibi ilgiye son derece düşkündürler. İlgiyi bıraktığınız an farklı tonlarda miyavlamaya başlarlar. Bu sayede dikkatleri üzerine çekmeyi başarırlar. Colorpoint Shorthair cinsi kedilerin farklı kedilerle iyi anlaşmadığını da söylemekte yarar var.

Koşturmak, bir yerden bir yere sıçramak ve atlamak, en sevdiği hareketlerdendir. Zaten atletik yapıda olmaları nedeniyle avcılık konusunda da ciddi bir tecrübeye sahiptirler. Yaşam alanınızda böcek veya benzeri haşereler varsa başarılı bir şekilde yakalayabilirler. Köpeklerle iyi geçinen bu sevimli dostlarımız yalnızlıktan da nefret eder.

Colorpoint Shorthair Kedi Cinsi Bakımı Nasıl Yapılır?

Gün içinde yeteri kadar aktiviteye ihtiyaç duyan Colorpoint Shorthair cinsi kedilerin diş ve diş eti sorunlarına karşı gerekli aksiyonlar alınmalıdır. Ayrıca tüylerini tararken kulaklarına dikkat etmeniz gerekir. Son olarak düzenli veteriner kontrolü ile ağız ve diş sağlığını kontrol ettirmeli ve kaliteli kedi mamalarıyla beslemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir