Kedi Cinsleri
Chinchilla Kedisi Özellikleri ve Bakımı 

Chinchilla Kedisi Özellikleri ve Bakımı 

İran kedilerinin melezlenmiş bir türü olan Chinchilla kedisi özellikleri ve bakımı özellikle hayvan severler tarafından oldukça merak edilmektedir. Ortalama bir büyüklüğe sahip olan ve normalin üstünde bir büyüme gerçekleştirmeyen bu kediler, ev kedileri olarak uzun yıllardır tercih edilmektedir. Bakılması en uygun kedi türlerinden biri olması ise bu kedilerin, kedi sahiplenecek kişilerin ilk tercihleri haline gelmesini sağlamaktadır.

Chinchilla kedilerinin oldukça sakin bir yapıya sahip olmaları, ev yaşamına ve insanlarla birlikte olmaya çok kısa süre içerisinde alışmalarını sağlar. Dış görünüş olarak iran kedilerine çok benziyor olmasının sebebi ise, bu kedilerin İran kedilerinin melezlenmiş bir türü olarak ortaya çıkmasıdır. Ancak İran kedilerine çok benziyor olsalar da kendilerine ait farklı fiziksel ve davranışsal özellikleri de bulunmaktadır. 

Chinchilla Kedisinin Fiziksel Özellikleri 

Chinchilla kedisi özellikleri ve bakımı hakkında yapılan araştırma, bu kediler hakkında bilgi sahibi olmayı sağlamaktadır. Kendilerine ait, farklı ve oldukça sevimli bir görüntüye sahip olan Chinchilla kedileri, İran kedilerine benzer özellikler göstermektedir. İnce fakat sık tüyleri genellikle karışık renklere sahiptir. Bu kedilerin kuyrukları ise tüyleri sebebiyle oldukça ince ve kısadır. Gözlerinin pek çok kedi türünden çok daha farklı bir yapı ve renge sahip olması ise, bu kedilerin en bilindik fiziksel özellikleri arasında gelmektedir. İri bir gövde yapısına sahip olsalar da, gövdelerinin çok büyüdüğü görülmemektedir. İran kedileri ile benzetilmesine sebep olan basık burunları ve yüz yapıları bulunmaktadır. 

Chinchilla Kedisinin Karakteristik Özellikleri 

Evini yeni bir kedi ile paylaşmaya karar veren kişilerin, hayvanlarının fiziksel özellikleri kadar, karakteristik özelliklerine de hakim olmaları gerekir. Chinchilla kedilerinin evde yaşamaya alışabilmesinin en büyük nedeni, oldukça sakin ve sessiz kediler olmalarıdır. Aynı evi paylaştıkları sahiplerine kısa süre içerisinde yoğun şekilde bağlanan bu kedilerin oldukça zeki oldukları da bilinmektedir. Bu zekaları sayesinde sahiplerinin onlarla oynadıkları pek çok oyunu kısa sürede anlayarak, keyifli vakit geçirirler. Yalnız kalmaktan hoşlanmayan bir tür olan Chinchilla kediler, yaşadıkları ortamın değişmesinden pek hoşlanmazlar. Bu kediler, yavrularına karşı büyük bir ilgi içerisinde olmaları sebebiyle de dikkat çekmektedir.  

Chinchilla Kedisi Bakımı

Chinchilla kediler ev kedileri olarak en sık tercih edilen kediler arasında gelmektedir. Dolayısıyla bakımın zor değildir, gerekli şartlar sağlandığı taktirde bu kediler evlere kolaylıkla uyum sağlar. Eğer sizde bir Chinchilla kedisi sahiplenmek istiyorsanız, bu kedilerin bakımları hakkında araştırma yapmanız gerekmektedir. 

Bu kediler hakkında en çok dikkat edilmesi gereken konu tüyleridir. İnce, uzun ve yoğun tüylere sahip olan Chinchilla kedilerinin belirli aralıklarla taranması gerekmektedir. Bu aralıkların bir haftayı geçmemesi, tüy sağlıkları adına oldukça önemlidir. Tüyleri için uygun olan taraklardan edinerek, kedinizi taramanız, çok daha sağlıklı tüylere sahip olmasını sağlayacaktır. Eğer Chinchilla kedilerinin taranma düzeni aksarsa, tüy yumaklarını yutabilir ve bu sebeple kusma gibi problemler yaşayabilir. 

Chinchilla Kedilerinde Beslenme

Chinchilla kedisi özellikleri ve bakımı araştırması, bu kedilerin beslenmelerinin nasıl gerçekleştirilmesi gerektiğini anlamak adına da önemlidir. Bu türe sahip olan kedilerin beslenme alışkanlıklarına çok dikkat edilmesi gerekir. Kalıtsal böbrek hastalığına sahip olan Chinchilla kediler, herhangi bir problem yaşamamak adına düzenli ve doğru mama ile beslenmelidir. Kedinizin için mama tercihi yapmadan önce, bu konuda veteriner hekimden tavsiye almanız önerilmektedir. Veteriner hekiminiz gerekli gördüğü taktirde ek vitamin ve gıdalar konusunda da kedinize takviye sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir